Fasadowa wojna


Źródło: http://libyasos.blogspot.com/2011/12/under-guise-of-war-with-gaddafi-west.html

Tłum z j. ang. Pisanka

Świątynia Apolla, Libia

Pod pozorem wojny o demokrację, pretekstem walki z reżimem, pozorem wojny o swobodę, uwolnienie, wyzwolenie kontynuuje się destrukcję dóbr kulturowych i dóbr przyrodniczych w Libii. Z jednej strony dotyczy to bombardowania starożytnych i innych miast oraz obszarów i terenów pozamiejskich. Z drugiej strony odnosi się to do grabieży elementów starożytnych i innych miast oraz fragmentów obszarów i terenów pozamiejskich. Dobra (o które dbał Muammar Kaddafi), kulturowe, przyrodnicze, stanowią bogactwa istotne w tworzeniu i utrzymaniu tożsamości narodowej,o światowej wartości dla ludzkości, o światowym znaczeniu dla ludzkości. Realizowane przez kolonizatorów, najeźdźców, okupantów bombardowania są niezgodne z interesem kolejnych, następnych pokoleń, sprzeczne z zasadami, regułami, normami poszanowania zabytków. Za największą obok innych (aktualnie, obecnie) strat w historii archeologii uznaje się przestępstwo grabieży bezcennego zasobu / zbioru, zespołu 7.700 złotych, srebrnych, brązowych monet starożytnych – skarbu Benghazi. Przemyt odbywa się drogą lądową, drogą morską, drogą powietrzną (prawdopodobnie na zamówienie zachodnich kolekcjonerów antyków, miłośników dzieł, pasjonatów dzieł, znawców dzieł).

Lista Swiatowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) uwzględnia obiekty objęte szczególną ochroną ze względu na unikatową wartość i wyjątkowe znaczenie dla ludzkości. W Libii są to: miasto Ghadamis – „perła pustyni” w oazie na Saharze (zabytki), Cyrena – miasto u wybrzeży Morza Sródziemnego (wykopaliska archeologiczne), Leptis Magna – ruiny miasta u wybrzeży Morza Sródziemnego (stanowisko archeologiczne), Sabratha – miasto u wybrzeży Morza Sródziemnego (stanowisko archeologiczne), Tadrart Acacus – obszar pustynny, teren pustynny, na Saharze (zabytki).

Konwencja Haska (z 14.05.1954 r.) normuje i reguluje postępowanie wobec dóbr kulturowych i dóbr przyrodniczych w trakcie konfliktu zbrojnego. Nakazuje powoływanie jednostek, komórek, osób, zajmujących się ochroną dóbr. Zakazuje niszczenia dóbr. Zakazuje uszkadzania dóbr. Zakazuje kradziezy, przywłaszczania, rabunku dóbr. W Libii, niestety, przepisy te są w sposób brutalny i okrutny naruszane i przekraczane.

Zobacz także:

Rzymskie Leptis Magna zbombardowane!

Leptis Magna – obecnie jedne z najlepiej na świecie zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego, u libijskich wybrzeży Morza Śródziemnego:

Łuk Triumfalny Septimiusza Sewera w Leptis Magna

Komentarze 3 to “Fasadowa wojna”

 1. justyna Says:

  MEDIA O GRABIERZACH MILCZA TAK JAK I OTYM ZE OBECNIE W LIBI TRWA WOJNA DOMOWA

 2. Pisanka Says:

  Jeszcze gramy w zielone. Jeszcze nie wszystko stracone

  Armia (Front) Wyzwolenia Libii (według stanu na: 22.12.2011, 26.12.2011) sprawuje kontrolę terytorialną (w liczbach względnych – w odsetkach) nad krajem (poszczególnymi miejscowościami):

  Trypolis: otrzymuje 12% zielonych punktów (baza szczurów istotna),
  Benghazi: uzyskuje 30% zielonych punktów (podstawa szczurów istotna),
  Derma: otrzymuje 50% zielonych punktów (obszar podzielony, siły zielonych znaczne),
  Alejat: uzyskuje 60% zielonych punktów (teren podzielony, siły zielonych znaczne),
  Misrata: otrzymuje 65% zielonych punktów (obszar podzielony, siły zielonych znaczne),
  Zentan: uzyskuje 80% punktów w kolorze zielonym (dominacja zielonych),
  Sabha: otrzymuje 85% punktów o barwie zielonej (przewaga zielonych),
  Tarhouna: uzyskuje 90% punktów w odcieniu zielonym (dominacja zielonych),
  Ubar: otrzymuje 95% punktów o barwie zielonej (przewaga zielonych),
  Bani Walid: uzyskuje 98% punktów w kolorze zielonym (dominacja zielonych),
  Fezzan: w 100% zielone, zielone (szczury bez mocy, uległy, panowanie zielonych),
  Mizda: w 100% zielona, zielona (szczury bez mocy, wypędzone, panowanie zielonych),
  Tobruk: w 100% zielony, zielony (szczury bez mocy, ustąpiły, panowanie zielonych),
  Gadhames, Kufra, Gharyan, Nalut, Ghat, Subratha: sytuacja zmienna (walki toczą się),
  Centralna i Południowa Libia: zielony, zielony, zielony kwiat.

  Konkluzja do danych procentowych jest następująca: bez ingerencji i interwencji NATO, Izraela i Kataru Zieloni pokonaliby rebeliantów oraz zwyciężyliby z dnia na dzień.

  Dodatkowe informacje:

  W nawiązaniu do demonstracji, manifestacji. Narastają bunty. Nasilają się protesty. Mają charakter antyrządowy. Posiadają charakter prokaddafijski. Odbywają się w: Nalut, Jadu, Zentan, Kaban, Yefren, Kalaa, Rojban, Kikla, Riayna, Misrata, Benghazi, Trypolis, Derma, Tobruk. Z żądaniami występują (jednocześnie, równocześnie) zwolennicy oraz przeciwnicy Muammara Kaddafiego (zieloni oraz opozycja – powstańcy, rewolucjoniści). Zieloni chcą żyć tak, jak za czasów (w okresie) Muammara Kaddafiego. Domagają się dymisji członków Narodowej Tymczasowej Rady, których traktują jako Quazi – Libijczyków (urodzonych / wychowywanych w USA, Francji, Wielkiej Brytanii), judaszy, zdrajców. Domagają się poprawy bytu, egzystencji. Brak jest lokum (mieszkań). Brakuje żywności, wody, prądu, gazu, benzyny. Brakuje kapitału, pieniędzy. Brakuje komunikacji, łączy, przekazu. Brak jest dostępu do nauki (szkół), pracy (zakładów), leczenia (szpitali). Opozycjoniści – powstańcy, rewolucjoniści gniewają się, złoszczą się, sądzili bowiem, że dostaną zgodnie z obietnicami, za obalenie Muammara Kaddafiego i systemu Jamahiriyah, gratyfikacje w formie ekonomicznej, finansowej, materialnej, w postaci funkcji, stanowisk, urzędów. Domagają się nawet (ku zdziwieniu, ku zaskoczeniu) braku wtrącania się państw w suwerenność Libii, informowania o dochodach z ropy, informowania o zablokowanych funduszach, wolnych mediów, wykluczenia z Narodowej Tymczasowej Rady członków o podwójnym obywatelstwie. Zieloni zwracają się do opozycji – powstańców, rewolucjonistów: cieszcie się z kolonizacji i okupacji, ewentualnie dołączcie się do zielonych bojowników, zielonych patriotów, zielonych wojowników, przyłączcie się do zielonego ruchu oporu, inna droga nie istnieje.
  W odniesieniu do Narodowej Tymczasowej Rady. Członkowie Rady funkcjonują w warunkach ekstremalnych. Członkowie Rady uznawani są za cudzoziemców, najeźdźców, obcych. Rada jest znienawidzona. Przegrała etycznie, moralnie. Traci poparcie tych, którzy byli za proponowanym kierunkiem przemian, reform, zmian, którzy rozczarowali się, zawiedli się. Prezes Narodowej Tymczasowej Rady, Mustapha Abdel Jalil, wzywa (po tym, co zrobił razem z innymi podżegaczami i innymi poplecznikami) do braterstwa, miłości, pokoju, zjednoczenia. Powiedział, że dzieci Muammara Kaddafiego (Aisha, Saadi, Saif Al Islam) destabilizują kraj, dezorganizują kraj, powodują zamieszki, stanowią niebezpieczeństwo, zagrożenie, nie znajdą miejsca w kraju. Powiedział, jako agent CIA, żyjący 20 lat w USA, że Libijczycy nie znajdują miejsca w Libii.
  W ustosunkowaniu do zielonych bojowników, zielonych patriotów, zielonych wojowników. Determinacja (nieustępliwość, uporczywość, zawziętość) ruchu oporu jest imponująca (ogromna, olbrzymia). Nie ma, nie było i nie będzie kompromisu z Narodową Tymczasową Radą, NATO, Izraelem, Katarem, tymi, którzy nakłaniali i nawoływali do agresji i przemocy wobec Libii i Libijczyków, którzy zabijali, uszkadzali, okradali, niszczyli. Kara śmierci – automatyczna, bezwarunkowa, bezwzględna, natychmiastowa – powinna być orzekana i wymierzana (bez powiadamiania władzy plemiennej) wobec judaszy, kolonizatorów, najemników, okupantów, najeźdźców, zdrajców.

  Niech żyje zawsze zielona Libia!
  Niech żyją zawsze zieloni Libijczycy!

  http://libyasos.blogspot.com/2011/12/libyan-liberation-front-news-22122011.html
  http://libyasos.blogspot.com/2011/12/libyan-liberation-frontline-news_26.html

  W obu źródłach są zielone ilustracje
  (śliczne).
  Redakcji – z okazji Nowego Roku – życzenia wszystkiego najlepszego
  (konsekwencji, niezłomności i wytrwałości w poszukiwaniu i odkrywaniu prawdy).
  Dziękuję za edukację!!!


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: