ONZ przyjęła rezolucję w sprawie Syrii. Rosja milczy.


Źródło: http://www.3rm.info/18790-oon-prinyala-rezolyuciyu-po-sirii-rossiya-molchit.html

Data publikacji: 20.12.2011

Tłum. RX

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Syrię do natychmiastowego wdrożenia planu działań w sprawie rozwiązania kryzysu. Plan zaproponowała Liga Państw Arabskich. Rosja podczas głosowania wstrzymała się od głosu, donosi ITAR-TASS.

W tekście dokumentu mówi się, że „mapa drogowa” opracowana przez LPA, w tym również wysłanie do Syrii misji obserwatorów, powinna być zrealizowana „w pełnym zakresie”.

Za przyjęciem przedłożonej pod głosowanie rezolucji głosowały 133 państwa, przeciwko głosowało 11 państw a 43 wstrzymały się od głosu, włącznie z Rosją. W poniedziałek było już wiadomo, że Syria podpisała w Kairze protokół o rozmieszczeniu w kraju obserwatorów LAP. Rezolucja wzywa władze syryjskie do „współpracy w pełnym zakresie” z międzynarodową niezależną komisją śledczą ustanowioną przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka. W rezolucji tej „zdecydowanie potępia się trwające poważne i systematyczne naruszenia praw człowieka przez władze syryjskie”, w tym także arbitralne egzekucje, wymuszone zaginięcia, tortury, aresztowania, prześladowania uczestników akcji protestacyjnych i obrońców praw człowieka. Wszystkie te żądania i wezwania skierowane są tylko do jednej strony czyli do władz syryjskich. Najwyższy Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka twierdzi, powołując się na zeznania uchodźców, że przez 8 miesięcy starć opozycji z siłami rządowymi zginęło ponad 5 tysięcy cywilów. Przypomnijmy, że Rosja długo blokowała przyjęcie rezolucji w sprawie Syrii, czym wywoływała krytykę ze strony państw Zachodu. W poniedziałek za zamkniętymi drzwiami, w siedzibie ONZ, miała miejsce pierwsza merytoryczna dyskusja nad przedłożoną 15 grudnia przez Rosję rezolucją w sprawie Syrii, „wymagającą od wszystkich stron natychmiastowego zaprzestania wszelkiej przemocy, skądkolwiek by ona nie pochodziła”. Według dyplomatów, opracowany przez rosyjską delegację projekt wzywający do „otwartego na wszystkich procesu integracji Syryjczyków”, był poddany dyskusji na poziomie ekspertów, reprezentujących wszystkie 15 krajów, członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. W poniedziałek przedstawiciele władz Syrii podpisali protokół zezwalający na wjazd do kraju misji obserwatorów Ligi Państw Arabskich. Będą oni musieli upewnić się, że Damaszek rzeczywiście próbuje pokojowo uregulować kryzys i zakończyć rozlew krwi. Warunkiem umowy jest także wycofanie wojsk występujących przeciwko rządowi syryjskiemu prezydenta Baszara al-Assada, uwolnienie więźniów politycznych, rozpoczęcie dialogu z opozycją. Od marca 2011 roku w Syrii trwają masowe zamieszki i wystąpienia zbrojne przeciwko rządowi. Władze poszły na szereg ustępstw wobec opozycji, jednakże przywódcy opozycji pod rozlicznymi pretekstami odmawiają kompromisu z rządem i rozpoczęcia dialogu pokojowego. Wcześniej LPA zawiesiła członkostwo Syrii w tej organizacji i wprowadziła przeciwko niej szereg sankcji.

 

 

Jedna odpowiedź to “ONZ przyjęła rezolucję w sprawie Syrii. Rosja milczy.”

  1. kama Says:

    Bandyci,zrobią to samo co w Iraku.Kiedy świat się obudzi z tego letargu i powie stop?


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: