„Po-amerykański” Irak w liczbach


Post-American Iraq by the Numbers

http://www.juancole.com/2011/12/post-american-iraq-by-the-numbers.html 

Źródło polskie: http://ussus.wordpress.com

Autor: Juan Cole, 14 XII 2011 r.; przekład: Ussus

Premier Iraku Nouri al – Maliki odwiedził Waszyngton w tym tygodniu w związku z „pamiątką” wycofana amerykańskich żołnierzy z tego kraju. Jako że amerykańska wojna z Irakiem dobiegła końca, neokonserwatyści próbują kolejny raz przedstawić najnowszą największą katastrofę, inwazję i okupację Iraku przez administrację Busha, jako sukces.

Twierdzą nawet, że arabskie „powstania” 2011 r. były inspirowane Irakiem (wydaje się, że mają jednocześnie przeciwne zdania na temat czy „powstania” były dobrą sprawą). W rzeczywistości nikt w arabskim świecie nie chce, by jego kraj wyglądał tak jak Irak.

Ponieważ media amerykańskie skupiają się na osobistościach zamiast na społecznych okolicznościach, łatwiej im przepytywać Dicka Cheneya (który powinien siedzieć w mamrze) niż przedstawiać prawdziwy obraz Iraku. Jeśli weźmiemy pod uwagę kilka podstawowych społecznych statystyk, powód dla którego „po-amerykański” Irak nie wygląda modelowo w arabskim świecie stanie się jasny nawet dla ślepca. Głównym powodem jest to, że Irak nadal cierpi od nieustannej przemocy, od bombardowań i innych aktów tego typu działań. W rzeczy samej liczba ludzi uśmiercanych co miesiąc jest zbliżona do liczby umierających w Afganistanie podczas regularnych działań wojennych!

Ponadto amerykańska opinia publiczna nadal w większej części nie ma pojęcia co tak naprawdę Stany Zjednoczone [a raczej klika bankierska i kompleks jot] uczyniły z tym krajem i że dopóki my Amerykanie ponosimy odpowiedzialność za szkody które wyrządzamy innym naszymi nieustannymi wojnami, możemy się nigdy nie wyleczyć z naszej wojennej choroby, która prowadzi nas do przemocy w stosunkach międzynarodowych w sposób w jaki żadna inna demokracja tego nie robi.

Populacja Iraku: 30 milionów

Liczba Irakijczyków zabitych w atakach w listopadzie 2011 r.: 187

Średnia liczba zabitych cywilów w wojnie w Afganistanie w pierwszej połowie 2011 r.: 243

Procent Irakijczyków żyjących w nędzy w 2000 r.: 17

Procent Irakijczyków żyjących w nędzy w 2011 r.: 50

Liczba Irakijczyków żyjących poniżej granicy ubóstwa: 7 milionów

Liczba Irakijczyków zmarłych w wyniku przemocy w latach 2003 – 2011: od 150 tyś. do 400 tyś. [to chyba poważnie zaniżone dane]

Liczba sierot w Iraku: 4,5 miliona

Sieroty żyjące na ulicach: 600 tyś.

Liczba kobiet, głównie wdów, będących głównymi żywicielami rodziny: 2 miliony

Liczba uchodźców irackich zbiegłych do Syrii wskutek wojny amerykańskiej: 1 milion

Liczba wewnętrznych uchodźców w Iraku: 1,3 miliona

Stosunek uchodźców, którzy powrócili do domów od 2008 r.: 1/8

Miejsce Iraku w rankingu korupcji na 182 państwa: 175

Jedna odpowiedź to “„Po-amerykański” Irak w liczbach”

  1. STach Says:

    Boże drogi ,jak można przejść do ,,porządku dziennego,,widząc to i czytając te dane.Pieniądz ,pieniądz,pieniądz.A przecież po ,,drugiej stronie,,w tym innym świecie mogą się spotkać ofiary i ich oprawcy ,Jak jedni z drugimi bedą wtedy rozmawiali .Czy oprawcy zrozumieją swoje błędy?


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: