Syria – sprawozdanie z sytuacji w dniach 7 – 8 grudnia


Źródło: http://www.za-kaddafi.ru/node/8509

Data publikacji: 9.12.2011

Tłum. z jęz. ros. RX

 

Pogrzeb syryjskich wojskowych 7 grudnia. Wśród nich zabity w przeddzień podpułkownik sił powietrznych Qusay Hamed Al-Mustafa (foto SANA)

IDLEB

W prowincji Idleb w dniach 8-9 grudnia trwała napięta sytuacja. W administracyjnej stolicy prowincji obowiązuje godzona policyjna. 8 grudnia weszły do miasta dodatkowe wojska z transporterami opancerzonymi. Ogólnie rzecz biorąc sytuacja jest w mieście pod kontrolą wojska ale w nocy z 7 na 8 grudnia na obrzeżach miasta ponownie dochodziły odgłosy strzelaniny. Uzbrojone grupy próbują blokować komunikację. 7 grudnia bojówkarze próbowali zablokować autostradę z prowincji Idleb do prowincji Hama pomiędzy osadami Hisz i Mork. Policjanci przy wsparciu komandosów zaatakowali bojówkarzy i ścigali ich podczas ich odwrotu. Kilku uzbrojonych ludzi było zabitych i rannych. W całej prowincji przeprowadza się operacje specjalne sił bezpieczeństwa przeciwko bojówkarzom rozlicznych ugrupowań. 8 grudnia pracownicy sił bezpieczeństwa wytropili i aresztowali 7 byłych policjantów, którzy wcześniej przystąpili do zbrojnej opozycji. Na północ od Idleb w tym samym dniu zatrzymano jeszcze pięciu bojówkarzy tzw. „Syryjskiej Armii Wyzwoleńczej”.

HAMA I HOMS

W prowincji Hama, niedaleko miasta Mharde, eksplodował improwizowany ładunek.

Nic nie wiadomo o ofiarach i zniszczeniach materialnych. Oprócz tego na trasie przy mieście Salamina przy moście, odkryto dwa ładunki po 12 i 15 kilogramów. Pięć innych ładunków o ciężarze po 25 kilogramów każdy odkryto na szosie pomiędzy miastami Hama i Mharde.

Na przedmieściach miasta Mharde 7 grudnia funkcjonariusze organów bezpieczeństwa zabili bojówkarza uzbrojonego w kałasznikowa. W islamskich dzielnicach Homs 7-8 grudnia przeprowadzono kilka operacji specjalnych. W rezultacie zlikwidowano trzech bojówkarzy, którzy popełnili przestępstwa. 8 grudnia w dzielnicach kontrolowanych przez uzbrojoną opozycję, odbyły się demonstracje przeciwko rządowi prezydenta al.-Assada. Około setki młodych ludzi próbowało sprowokować do działań siłowych policję przeprowadzającą aresztowania przestępców. Opozycja 8 grudnia z Londynu ogłosiła, że policja i wojsko ostrzelały rzekomo pokojową demonstrację w Homs. A tzw. „Syryjska Rada Narodowa” w Turcji ogłosiła, że w najbliższym czasie wojska zbiorą się żeby przeprowadzić operację wojskową w dzielnicach ekstremistycznych w celu wyeliminowania hersztów bandyckiego podziemia. W związku z tym „Syryjska Rada Narodowa” „przestrzegła” syryjskich wojskowych przed „planowaną masakrą w Homs”. 8 grudnia w rejonie As-Sultanija zbrojna grupa wysadziła część ropociągu właśnie remontowanego. Ropa z uszkodzonego ropociągu została usunięta a strażacy pomyślnie ugasili pożar. Dym pożaru pokrył część miasta.

W mieście Tel-Kalach policja aresztowała kilku terrorystów i skonfiskowała dużą ilość broni automatycznej i granatników przeciwpancernych. W dzielnicy Al.-Aman miasta Homs mieszkańcy zatrzymali dwóch bojówkarzy i uwolnili z ich rąk innego mieszkańca.

W przygranicznym rejonie z Libanem, Sadat, prowincji Homs, oddział celników ostrzelał grupę zbrojną. W rezultacie strzelaniny bojówkarze wycofali się pozostawiając dwóch rannych. Ranny został celnik Sajer Al.-Dżus.

DAMASZEK I DERAA

Na obrzeżach Damaszku 7 i 8 grudnia organy bezpieczeństwa przeprowadziły szereg operacji specjalnych w rezultacie których zatrzymano ponad 10 bojówkarzy i podejrzanych o kontakty z opozycją. W leżącym koło Damaszku miasteczku Harasta z podejrzenia o przynależność do opozycyjnej grupy zbrojnej został aresztowany mer i kilku pracowników administracji.

W wiejskiej okolicy pod Damaszkiem 8 grudnia aresztowano kilku dezerterów z armii, poszukiwanych od miesiąca. W mieście Deraa około 200 młodych ludzi w nocy na 8 grudnia zorganizowało demonstrację ze śpiewem i tańcem pod islamskimi i antyrządowymi hasłami.

Policja i wojsko nie użyły środków siłowych w stosunku do demonstrantów. Na obrzeżach miasta Deraa tejże nocy miało miejsce starcie żołnierzy syryjskich z grupą zbrojną. Szczegóły są nieznane.

Komentarze 2 to “Syria – sprawozdanie z sytuacji w dniach 7 – 8 grudnia”

  1. Polak Says:

    Widzę ze nowa moda nastała.Bojówki wyzwoleńcze,niestety wszędzie takich ludzi można znaleźć.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: