Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej gotuje się do wojny z zewnętrznym wrogiem


Źródło: http://warsonline.info/blizhniy-vostok/korpus-strazhey-islamskoy-revoliutsii-gotovitsya-k-voyne-s-vneshnim-protivnikom.html

Data publikacji: 6.12.2011

Tłum. z jęz. ros. RX

Komendant Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej generał Mohammed Ali Dżaafari (po prawej)

Głównodowodzący Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej generał Mohammed Ali Dżaafari powiedział o przygotowaniach wojsk irańskich na ewentualność zagranicznego ataku. Przede wszystkim najprawdopodobniejsza jest napaść ze strony USA i Izraela. Również Armia Irańska przygotowuje się do odparcia zagrożeń ze strony wrogich specsłużb, donosi NEWSru.co.il z powołaniem się na brytyjską gazetę „Telegrach”. Na wypadek prawdopodobnego zagranicznego ataku będą potajemnie i niezadługo dyslokowane rakietowe bazy Iranu.

Wyższy przywódca kraju ajatollah Ali Hamenei wydał rozkaz irańskim siłom lotniczym, wywiadowi i służbom bezpieczeństwa uczynienie wszystkiego co konieczne dla obrony Iranu przed zagrożeniami ze strony innych państw.

Zgodnie z tą dyrektywą głównodowodzący Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej wydał dyspozycje rozmieszczenia rakiet balistycznych typu „Shahab” w tajnych obiektach na całym terytorium Iranu. Również w celu zapobieżenia wewnętrznym zagrożeniom siły irańskiego lotnictwa wojskowego stworzyły „eskadry szybkiego reagowania”. W obecnej chwili jednostki sił lotniczych znajdują się na ćwiczeniach gdzie trenują obronę przed atakiem powietrznym. „Telegrach” pisze, że siły lotnicze Iranu mają w swoim arsenale kilka typów rakiet, którymi Iran może uderzyć w Izrael.

Są to zwłaszcza rakiety „Shahab”. Zasięg tych rakiet wynosi 1300 km i mają one silnik na paliwo płynne. Natomiast ten sam typ rakiety z silnikiem na paliwo stałe ma zasięg 1900 km.

Według danych na rok 2011 Iran dysponuje 12-20 stanowiskami rakiet „Shahab”.

Ponadto siły lotnicze kraju mogły już otrzymać rakiety typu „Sedżil” na paliwo stałe, które dysponują większym zasięgiem i dokładnością w porównaniu do „Shahabów”. Przypomnijmy, że 12 listopada w wyniku eksplozji w bazie rakietowej Amir al-Momeinin, niedaleko od Teheranu, zginął generał-major Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Hassan Mogaddan. Ten wysokiej rangi wojskowy był szefem programów konstrukcyjnych różnorodnych rodzajów broni artyleryjskiej i rakietowej, w tym również rakiet „Shahab” i „Seldżil”.

Eksplozja była na tyle potężna, że baza wojskowa została całkowicie zniszczona. Iran twierdzi, że przyczyną incydentu były usterki techniczne. Z kolei prasa zachodnia uważa, że być może eksplozję spowodowały specsłużby innych państw (głównie Izraela). Trzeba także przypomnieć o tajemniczym wybuchu w okolicach miasta Isfahan, który zagrzmiał 28 listopada. Wtedy media były w kłopocie ponieważ władze Iranu to potwierdzały to znowu zaprzeczały informacjom o wybuchu.

Można przyjąć, że przeciwko Iranowi toczy się wojna dywersyjna a wyżej wspomniane eksplozje są tego potwierdzeniem. Celem takiej wojny są bazy rakietowe, obiekty jądrowe, wysokiej rangi oficerowie, którzy w ten lub inny sposób, związani są z jądrowym lub rakietowym programem kraju. Jeśli taka tajna wojna przeciwko Iranowi jest prowadzona to możliwe, że w najbliższym czasie obiektami ataków mogą być bazy obrony przeciwlotniczej i bazy lotnictwa wojskowego.

Irańskie lotnictwo chyba nie może przedstawiać dla USA i Izraela poważnego zagrożenia ponieważ sprzęt lotniczy kraju składa się z przestarzałych amerykańskich i sowieckich samolotów.

Jednakże siły lotnictwa wojskowego Iranu dysponują bombowcami szturmowymi Su-24, które przedstawiają realne niebezpieczeństwo. Samoloty te uzbrojone są w skrzydlate rakiety, również z jądrową głowicą bojową. W związku ze zwiększonymi zewnętrznymi zagrożeniami Iran przykłada dużą wagę do obrony przeciwlotniczej. Przypomnijmy, że 4 grudnia w przestrzeni powietrznej kraju został zestrzelony amerykański samolot bezpilotowy RQ-170, co świadczy o osiągnięciu przez Irańczyków godnych uwagi sukcesów w wojnie elektronicznej przeciwko powietrznym zagrożeniom ze strony przeciwnika.

 

Jedna odpowiedź to “Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej gotuje się do wojny z zewnętrznym wrogiem”

  1. centurion Says:

    Irańczycy przechwycili RQ 170 Setinel a nie zniszczyli.
    Będą teraz mogli prowadzić pracę polegające na skopiowaniu bezzałogowca.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: