Pieniądze ulatują z Federacji Rosyjskiej szybciej niż twierdziło Ministerstwo Gospodarki


Źródło : www.3rm.info/18224-dengi-iz-rf-uxodyat-bystree-chem-rasschityvalo.html

Data publikacji : 6.12.2011

Tłum. z jęz. ros. RX

Rosyjscy urzędnicy nie mają nadziei na powstrzymanie odpływu kapitału nawet w 2012 roku, chociaż takie plany istniały jeszcze kilka tygodni temu. „Ogólny dodatni bilans jest przez nas oczekiwany dopiero w latach 2013-2014”– powiedział wczoraj na Forum Bankowym w Londynie zastępca szefa Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Andrzej Klepacz. Ponadto rewizji poddaje się wielkość skali wywozu kapitału w 2011 roku. Zaledwie dwa tygodnie wstecz Klepacz mówił o 70 miliardach dolarów USA a już wczoraj oszacował on ucieczkę kapitału na poziomie 80 miliardów dolarów USA.

Ogólnie sądząc właśnie taka wielkość będzie podana w nowej prognozie ekonomicznej na lata 2011-2014, którą Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego zamierza przedłożyć rządowi na początku grudnia. Pierwszy raz pojawia się szacunek odpływu kapitału na poziomie 80 miliardów dolarów USA. Zgodnie z poprzednią prognozą Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, która była przyjęta przez rząd we wrześniu, w 2012 roku miał nastąpić przypływ kapitału na poziomie zero a w roku 2013 i 2014, prognozy mówiły o napływie kapitału netto, odpowiednio na poziomie 15 miliardów i 30 miliardów dolarów USA.

Ale wczoraj Klepacz powiedział o bardziej pesymistycznej prognozie. Według jego słów odpływ kapitału w 2012 roku może wynieść około 20 miliardów dolarów.

Zmiany prognoz dotyczących odpływu kapitału specjaliści wyjaśniają problemami zadłużeniowymi w Unii Europejskiej i niedostatkami klimatu inwestycyjnego w Rosji.

„Inwestorzy, nie tylko zagraniczni ale i rosyjscy, przedkładają dywersyfikację ryzyka, odchodząc od rosyjskich aktywów ponieważ perspektywy stabilnego wzrostu gospodarczego są tutaj mgliste”– uważa dyrektor departamentu płatniczego Rosgosstrach Banku, Dmitrij Jemieln. Ale podstawowymi przyczynami takiego klimatu inwestycyjnego są: „Wkraczanie państwa do biznesu i korupcja. A brak strukturalnych reform nakierowanych na rozwiązanie tych problemów, słaba odbudowa gospodarki i pogarszający się stan bilansu handlowego chyba nie pozwolą w najbliższych latach na zmianę sytuacji pod kątem przyciągania kapitału”

 

Jedna odpowiedź to “Pieniądze ulatują z Federacji Rosyjskiej szybciej niż twierdziło Ministerstwo Gospodarki”

  1. Pieniądze ulatują z Federacji Rosyjskiej szybciej niż twierdziło Ministerstwo Gospodarki « Prawosławny Partyzant Says:

    […] Źródło: https://stopsyjonizmowi.wordpress.com Share this:TwitterFacebookDodaj do ulubionych:LubięBądź pierwszą osobą, która doda ten do listy ulubionych. […]


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: