Afrykańscy uciekinierzy cierpią po upadku Kaddafiego


Artykuł pierwotnie pochodzi z mainstreamowego źródła, aczkolwiek informacje w nim zawarte są godne uwagi. Admin

Za: geopolityka.org

Tysiące czarnych, afrykańskich imigrantów mieszkających w Libii zostało zmuszonych do opuszczenia kraju na skutek wojny domowej. Ich exodus miał wpływ na status ekonomiczny ich rodzin – pisze dla BBC Thomas Fessy z Dakaru.

27 letni Gaye Moussa odkąd wrócił do Senegalu wciąż oczekuje na rozwój sytuacji. Uciekł z Libii ponad 7 miesięcy temu, włóczy się po Pikine (ubogich przedmieściach Dakaru) w poszukiwaniu pracy. Oczekuje tego by senegalski rząd pomógł mu znaleźć pracę, albo umożliwił dokończenie studiów.

Moussa do Libii wyjechał w 2007 roku, kiedy administracja Kaddafiego zaproponowała mu stypendium, umożliwiające studiowanie arabistyki w Trypolisie.

Wszystko było pokryte z pieniędzy libijskich: opłata za naukę, jedzenie, zakwaterowanie, nawet bilet lotniczy z Dakaru. „Myślałem, że Libia była naprawdę krajem idealnym” – powiedział Gaye.  „Powiedziano mi, że mogę studiować i znaleźć tam pracę, obecnie jest to zbyt trudne”. Obecnie uczy arabskiego dwa razy w tygodniu w szkole jego dziadka. „To jest szkoła, do której uczęszczałem jako dziecko, robię to by jakoś zabić czas”. Po latach uprzywilejowanych stosunków z państwem płk Kaddafiego, tysiące czarnych Afrykanów w Libii zostało uznanych za najemników przez rebeliantów, którzy sprawują aktualnie władzę w Trypolisie.

Często zanim uciekli byli prześladowani. Niektórzy z nich są nadal w libijskich więzieniach oskarżani o wspieranie byłego systemu. „Większość imigrantów mieszkających w Libii wysyłało do swoich rodzin pieniądze, które były wielkim wsparciem dla rodzin” – mówi Laura Lungarotti z zachodnioafrykańskiego biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). „Teraz, gdy uciekinierzy są w domu, są całkowicie zależni od ich rodzin. Kiedyś było na odwrót. To rodziny zależały od nich” – dodaje Lungarotti.

Obciążenie dla rodzin uciekinierów w krajach Sahelu, takich jak Czad, Niger czy Burkina Faso, jest jeszcze większe, z racji tego, że ciągle wisi tam widmo głodu.

Komentarze 4 to “Afrykańscy uciekinierzy cierpią po upadku Kaddafiego”

 1. Pisanka Says:

  Dramat!. Tragedia! Jaka niesprawiedliwość. Poza tym (to do redakcji ) moglibyście trochę częściej i więcej podawać informacji o losie Saifa Al Islama. Można podpisać petycję w sprawie ocalenia go (dostępną na: s.o.s.libya).

 2. Pisanka Says:

  Jaka niesprawiedliwość i moglibyście (do redakcji) podawać trochę częściej i więcej informacji o Saifie Al Islamie. Można podpisać petycję w sprawie ocalenia go (s.o.s. libya).

 3. justyna Says:

  widzialam film -nie dosc ze ci ludzie nie maja gdzie uciec to pseudo rebeljanci -torturuja ich widac ze niektorzy sa ranni a te parszywe szczury jeszcze ich torturuja -jaka tu mowa o prawach czlowieka i jaka demokracje -przeciez to falsz -to co sie dzieje w libi przyprawia o bol glowy -narkotyki wodka – to nie libja jaka znalam -to wlasnie ten chory sukces -N,A,T,O,-I SYJONISTOW -MIAL RACJE MUAMAR -lepiej niech ta ziemia splonie -sodoma i gomora -gdzie ten szczurzy rzad -tam ludzi morduje sie codziennie [pro gaddafich ]cz y tp nie sa zbrodnie -kto za to odpowie -maja przyzwolenie od rzadu na mordowanie –

 4. Kikka Says:

  Pisanka, przetłumacz artykuł na interesujący cię temat i prześlij Adminowi, a na pewno nie omieszka opublikować. Tutaj nie ma etatowych tłumaczy ani piszących artykuły.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: