Islandia jako pierwszy zachodnioeuropejski kraj uznaje Palestynę


Źródło: http://palestyna.wordpress.com

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim, Beit Hanoun, północna Gaza, 29.11.2011

Islandzki parlament zagłosował we wtorek za uznaniem Terytoriów Palestyńskich za niezależne państwo. Według słów islandzkiego ministra spraw zagranicznych Ossura Skarphedinssona Islandia to pierwszy zachodnioeuropejski kraj, który to uczynił.

Wniosek został symbolicznie przyjęty w doroczny ONZ-owski Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim (29 listopada).

Uchwała islandzkiego parlamentu pozwalająca na uznanie Państwa Palestyńskiego w granicach sprzed Wojny Sześciodniowej w 1967 r. została przegłosowana 38 głosami na 63 miejsca.

„Równocześnie parlament ponagla Izraelczyków i Palestyńczyków do starań o porozumienie pokojowe w oparciu o prawo międzynarodowe i rezolucje ONZ, co obejmuje obustronne uznanie państwa Izrael i państwa Palestyna”, mówiła uchwała zaproponowana przez islandzkiego ministra spraw zagranicznych.

Wezwała ona również wszystkie strony do zaprzestania przemocy i przypomniała o prawie palestyńskich uchodźców do powrotu do swoich domów.

Spodziewa się, iż uznanie Palestyny przez Islandię urośnie do nieco więcej niż symbolicznego aktu, gdyż Władze Palestyńskie zabiegają o uznanie Palestyny przez ONZ.

Palestyńczycy, którzy przebywają w Islandii, z entuzjazmem przyjęli decyzję jej władz o uznaniu niepodległości i suwerenności Państwa Palestyńskiego mając nadzieję, że dołączą do niej również inne kraje.

Na podst.: Reuters i Associated Press

Zobacz koniecznie: Islandzka lekcja dla całego świata

Komentarzy 5 to “Islandia jako pierwszy zachodnioeuropejski kraj uznaje Palestynę”

 1. Morfeusz Says:

  Polska by mogła akceptować. Mysmy byli w takich samych sytuacjach, a tutaj historia dzieje sie na naszych oczach i co robimy w imię tak u nas wysławianej „solidarności”?
  Nic oczywiście.

  Polska zmierza do faszyzmu.

 2. PG Says:

  Przepraszam ,że pisze tutaj ale nie mogłem znalesc kontaktu do redakcji . Czy ktoś sie orientuje kto zrobił tą grafike ? http://i52.tinypic.com/2eutr9t.png Pytam bo chciałbym umiescic ja na wlepkach , a nie chce robić samowolki.

 3. Admin Says:

  PG, nie wiem kto zrobił tą grafikę, ale jest bardzo trafna.

  Nie mogę wypowiadać się w imieniu autora, natomiast od siebie powiem tylko tyle, że osobiście bym skorzystał 😉

 4. AQQ Says:

  Mnie się zdaje, że jest jak za okupacji- nie pal, nie klnij, nie pluj, nie sprzedawaj pietruszki na ulicy. Same zakazy, żadnych praw. Pozorowany system medyczny* i opiekunczy*, zabieranie dzieci od rodziców itp.itd.. Podatki to nie dziesięcina a 80%..
  http://kwadryga.blox.pl/2010/12/Karta-obrachunkowa-1942.html


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: