Hugo Chavez sprowadza wenezuelskie złoto do kraju


Artykuł napisany na podstawie informacji z różnych źródeł.

Zgodnie z sierpniowymi zapowiedziami Hugo Chavez rozpoczął sprowadzanie do kraju ok. 85% z 211 ton zagranicznych wenezuelskich rezerw złota. Pozostałe 154 tony rezerw złota kraju, wyceniane na 7,2 miliardy dolarów, znajdują się już w skarbcach Centralnego Banku Wenezueli.

Pierwsza partia złota warta 300 milionów dolarów powróciła samolotem do Caracas w ubiegły piątek. Setki Wenezuelczyków powiewało wenezuelskimi flagami skandując „Wróciło! Wróciło!”, kiedy opancerzone samochody otoczone przez żołnierzy wiozły pierwszy transport złota z lotniska Maiquetia do Banku Centralnego. Ładunek eskortowały dwa lekkie czołgi.

Prezydent Chavez wyjaśnił to posunięcie jako akt suwerenności, który ochroni wenezuelskie rezerwy przed globalnym ekonomicznym zawirowaniem.

“Złoto powraca tam, gdzie jego miejsce: do skarbców Centralnego Banku Wenezueli”, oświadczył Chavez.

Szef Banku Centralnego Nelson Merentes powiedział, że powrót złota do Wenezueli jest „aktem o znaczeniu historycznym, symbolicznym i finansowym”.

“Finanse kraju będą wsparte przez autonomiczne bogactwo, więc nie będziemy narażeni na niczyje naciski”, dodał.

Niektórzy krytycy sugerują, że Chavez działa pod wpływem obaw, że wenezuelskie zamorskie aktywa mogłyby zostać pewnego dnia zamrożone przez sankcje, jak to miało miejsce w przypadku jego przyjaciela i sojusznika, zamordowanego libijskiego przywódcy pułkownika Muammara Kaddafiego.

Większość zagranicznych wenezuelskich rezerw złota przechowywana jest w Londynie. Wenezuela planuje sprowadzić do kraju ponad 160 ton złota wartego ponad 11 miliardów dolarów (7 miliardów funtów).

Komentarz redakcji: Dlaczego do dnia dzisiejszego ukrywany jest przed Polakami fakt zagrabienia 139 ton polskiego złota o wartości na dzień obecny 14,3 mld zł (nie licząc wielokrotnie wyższych od jego wartości odsetek i zysków z operacji finansowych, w których było wykorzystywane), które odzyskane po II WS z rąk niemieckich zostało oddane w depozyt przez rząd na uchodźstwie w banku w Londynie?

Komentarze 4 to “Hugo Chavez sprowadza wenezuelskie złoto do kraju”

 1. maasteer69 Says:

  Po co rządowi te złoto?
  Lepiej niech goje pracują po 67 lat

 2. AQQ Says:

  Od II w.ś. nie stanowimy suwerennego państwa, mamy umowne granice, umowny pokój z Niemcami więc i zloto jest umowne…

 3. Miedzynarodowy Says:

  a gdzie dojechal ten zloty polski pociag z wrzesnia ’39?

 4. ja Says:

  Ależ ci krytycy dziwni, skąd im mogło przyjść do głowy, że takie wspaniałe, cywilizowane kraje jak np. Anglia mogą zabrać złoto Chawezowi tak jak Kadafiemu? I skąd oni wiedzą, że Chawez i wielu innych, mogą takie obawy mieć?


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: