Miedwiediew odgrywa komedię „sprzeciwu”. USA nie wyrzekną się tzw. tarczy antyrakietowej


Źródło : www.3rm.info/17774-medvedev-razygryvaet-spektakl-protivostoyaniya.html

Data publikacji : 24.11.2011

Tłum. z jęz. ros. RX

USA nie będą zmieniać swoich planów rozmieszczenia systemu Obrony Przeciwrakietowej w Europie pomimo „twardych” oświadczeń Rosji o możliwości rozlokowywania stanowisk rakietowych na południu i zachodzie kraju. Oświadczył o tym oficjalny przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, Tommy Vitor, po wystąpieniu prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa. Według niego wprowadzanie systemu EuroObronyPrzeciwrakietowej posuwa się w tempie zadowalającym i USA nie mają żadnych podstaw do wyrzekania się swoich planów w tej kwestii albo wprowadzania jakichś ograniczeń w projektach Obrony Przeciwrakietowej (OPR), zauważa RBK. Mark Toner wyjaśnił, że amerykański system Obrony Przeciwrakietowej (OPR) (w Polsce zwany „Tarcza Antyrakietowa”- tłum.) w Europie w żadnym wypadku nie będzie wymierzony przeciwko Rosji.

„Byliśmy szczerzy i uczciwi w stosunku do Rosji w odniesieniu do naszych planów rozmieszczenia OPR w Europie. Nasze zamierzenia są następstwem rosnącego zagrożenia naszych (europejskich) sojuszników ze strony Iranu. Rosja nie ma najmniejszego powodu podejmowania jakichkolwiek przeciwdziałań o charakterze militarnym dlatego, że system OPR nie wpłynie na strategiczną równowagę pomiędzy Rosją a USA”– powiedział Toner, donosi rosyjski serwis BBC.

Jednocześnie wyraził on żal, że pomimo prób Waszyngtonu skłonienia Moskwy do dialogu, retoryka Kremla nie zmienia się.

„Ja nie sądzę, że trzeba bez przerwy powtarzać, że system OPR nad którym tak pilnie pracujemy razem z sojusznikami i z Rosją, jednocześnie jest skierowany przeciwko Rosji”– powiedział przedstawiciel Pentagonu, John Kirby.

Przedstawiciel Białego Domu Tommy Vitor obiecał, że USA będą dążyć do współpracy z Rosją ale powiedział także, że prace nad realizacją planu rozmieszczenia OPR w Europie przebiegają dobrze i Stany Zjednoczone nie widzą żadnych powodów aby wyrzekać się swoich zamiarów.

Gensek (Sekretarz generalny- tłum.) NATO Anders Rasmussen uważa, że retoryka Moskwy jest krokiem wstecz do czasów „Zimnej Wojny”. Powiedział, że jest bardzo rozczarowany pogróżkami Rosji. Według niego sytuacja bardzo przypomina przeszłość i nie będzie z korzyścią dla wzajemnych stosunków strategicznych Rosji i NATO, do budowy których strony przykładają niezbędne wysiłki.

„Współpraca a nie konfrontacja. To jest droga do przodu.”– powiedział Gensek NATO.

Tymczasem Kreml nie pójdzie śladami prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa i nie będzie wierzyć ustnym zapewnieniom krajów zachodnich, oświadczył stały przedstawiciel Rosji w NATO, Dmitrij Rogozin.

„Obecna władza polityczna nie może działać jak Gorbaczow. Potrzebuje ona pisemnego porozumienia w rodzaju ratyfikowanych dokumentów.”– powiedział Rogozin.

Przypomnijmy, że w przededniu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew obiecał, że jeśli USA nie zrewidują swojego stanowiska i system OPR pojawi się w krajach Wschodniej Europy to Moskwa „natychmiast w mieście Kaliningrad wprowadzi na uzbrojenie stację radiolokacyjną wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym”.

Miedwiediew zagroził także rakietami balistycznymi, które zdaniem prezydenta „będą wyposażone w perspektywiczne kompleksy zwalczania OPR i w nowe, wysoce efektywne bloki bojowe”.

 

Komentarze 2 to “Miedwiediew odgrywa komedię „sprzeciwu”. USA nie wyrzekną się tzw. tarczy antyrakietowej”

  1. obserwator Says:

    a co Miedwiediew powie jak oni zdobeda Syrie Iran i pozostale kraje tz.
    „osi zla” w przeciagu paru miesiecy, a pozniej postawia tarcze w PRl, co beda mowic …..


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: