Waszyngton przedstawił Teheranowi ultimatum


Źródło : www.3rm.info/17611-vashington-predyavil-ultimatum-tegeranu.html

Data publikacji : 19.11.2011

Tłum. z jęz. ros. RX

Władze USA złożyły Teheranowi ultimatum żądające od niego w terminie do wiosny 2012 roku demontażu irańskiego programu jądrowego, grożąc w przeciwnym wypadku zakończeniem powstrzymywania Izraela przed zmasowanym atakiem na terytorium Iranu do którego jest on już gotowy, donosi portal NEWSru Israel. Autorzy artykułu podkreślają, że do wiosny 2012 roku, kiedy jednostki wojskowe USA opuszczą terytorium Iraku, Izraelowi nie będzie potrzebne zezwolenie Waszyngtonu na przelot samolotów wojskowych przez iracką przestrzeń powietrzną w przelocie do Iranu. O poważnych zamiarach Izraela wykonania uderzenia na Iran w obecnym czasie pisze prasa tego kraju. Dziennikarze zwrócili uwagę zwłaszcza na publikację amerykańskiej strony internetowej www.dailybeast.com utrzymujące, że przez ostatnie 10 lat w ciągu których Iran konstruował bombę atomową, Izrael wydał dziesiątki miliardów dolarów na stworzenie zaawansowanej technologicznie elektroniczno-cybernetycznej broni, która może być użyta przeciwko Iranowi i może dosłownie go „oślepić i ogłuszyć”. Według twierdzeń www.dailybeast.com powołującej się na źródła w amerykańskich specsłużbach, w przypadku ataku na irańskie obiekty jądrowe, Izrael nie ograniczy się do uderzeń rakietowych i nalotów samolotowych ale usunie z systemu elektronicznego internet, sieci łączności komórkowej i inne elektroniczne rodzaje komunikacji. Oprócz tego w dyspozycji Izraela są technologie zdolne do „zabicia” częstotliwości używanych przez irańskie służby wojskowe i ratownicze.

Na stronie www.dailybeast.com przypomina się o zniszczeniu przez izraelskie lotnictwo syryjskiego obiektu jądrowego. Wtedy Izrael zdołał przechytrzyć syryjskie radary zmuszając je do pokazania, że na niebie syryjskim pojawiło się niespodziewanie tysiące samolotów.

W tym czsie szef Pentagonu, Leon Panetta powiedział, że atak Izraela na Iran w najlepszym wypadku powstrzyma irańskie prace nad programem jądrowym na dwa lata. Ponadto taki atak wywrze dotkliwy wpływ na gospodarkę światową. Według Panetty, który powinien dzisiaj spotkać się w Kanadzie z ministrem obrony Izraela Ehudem Barakiem, w obecnym czasie Waszyngton woli działać przy pomocy dyplomacji i sankci ekonomicznych. Ehud Barak dzień wcześniej bardzo sceptycznie wyraził się o skuteczności antyirańskich sankcji. W jego opinii mogłyby one być skuteczne jeśliby były popierane przez cały świat, ale na razie Rosja, Chiny i Indie z różnych przyczyn nie są nimi zainteresowane. 17-go listopada b.r. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przy ONZ potwierdziła jego obawy. Przygotowany przez tę organizację raport dotyczący tego, że Iran próbuje uzbroić się w broń jądrową został pod naciskiem Chin i Rosji skorygowany i pozbawiony wezwania z groźbą zastosowania środków karnych w stosunku do Teheranu.

W dokumencie podkreśla się zaledwie „głębokie i narastające zaniepokojenie” planami irańskich władz w dziedzinie rozwoju prac nad energią jądrową, pisze brytyjska gazeta „The Independent”.

Według jej danych możliwość pojawienia się ostrzejszej rezolucji bez poparcia Moskwy i Pekinu była rozważana ale taki wariant był odrzucony z powodu możliwości rozłamu w łonie „szóstki” (USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Chiny, Rosja) prowadzącej rozmowy z władzami irańskimi w sprawie kwestii jądrowej, który byłby na rękę Teheranowi.

Dzisiaj między innymi jest już wiadomo, że do projektu rezolucji „szóstki” dołączyło jeszcze 12 państw (Włochy, Japonia, Australia, Belgia, Bułgaria, Węgry, Kanada, Holandia, Portugalia, Singapur, Czechy, Szwecja), donosi RIA Novosti.

Autorzy dokumentu wzywają Teheran do otwarcia ekspertom agencji dostępu do obiektów jądrowych i nalegają na aktywizację współpracy pomiędzy Iranem i MAEA oraz do dyplomatycznych uregulowań kwestii jądrowej. Jeśli projekt rezolucji będzie przedłożony pod głosowanie to do jego przyjęcia będzie wystarczała zwykła większość państw biorących udział w głosowaniu. W Radzie jest 35 państw i w tym wypadku koniecznym jest żeby za rezolucją głosowało 18 państw-członków Rady.

 

Komentarze 3 to “Waszyngton przedstawił Teheranowi ultimatum”

  1. thetomek4791 Says:

    Iran nie musi godzić sie na nic,Na żadną inspekcje NATOwskich barbarzyńców.Iran nie jest agresowem.To co twierdzi NATO to śmieszna propaganda,którą sie dowartościowują,dodają sobie splendoru.Hahahaha,”demokratyczne”,kosmopolityczne patałachy

  2. mocniejszy Says:

    I nie wolno bawić się atomem, a Polsce się wpycha atomowe zabawki na siłę (oczywiście nie za darmo):

    http://mocniejszy.wordpress.com/2011/11/24/atomowe-klamstwo-fukushimskie/


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: