Jak Muammar Kaddafi poprawił sytuację libijskich kobiet


Źródło: mathaba.net

Tłumaczenie: Maya

Muammar Kaddafi: “Obiecałem matce, że poprawię sytuację kobiet w Libii”

 

Świat mógłby zrobić wszystko, by go oczernić, lecz jedna zasługa pośród wielu będzie się wyróżniać: libijski przywódca pułkownik Muammar Kaddafi wziął w opiekę kobiety. Nie tylko je wspierał, lecz również wierzył w ich zdolność do emancypacji, a to wszystko w społeczeństwie, gdzie bycie kobietą nie zawsze jest w pełni przyjmowane z wdzięcznością.

Kaddafi na przykład kładł nacisk na swoje kobiece ochroniarki jako symbol swojej wiary w wyzwolenie kobiet i ich rolę w obronie kraju.

Wyzwolenie

Centrum rewolucji Al Fateh było wzmocnienie pozycji kobiet. Rząd Jamahiriyi podejmował wysiłki dla wzrostu emancypacji kobiet. To zachęcało kobiety do uczestnictwa w życiu politycznym Libii i zostało im przyznane kilka rządowych stanowisk. Kobiety mogły również zakładać stowarzyszenia.

Bouseyfi Kulthum, pierwsza libijska pilotka powiedziała, że Kaddafi zmienił tabu społeczne, które zamknęło przed kobietami przestrzeń powietrzną.

Zatrudnienie

Pod rządem Jamahiriyi kobiety zrobiły wielkie postępy w zatrudnieniu, z polepszonym dostępem do edukacji i akceptacją płatnego zatrudnienia kobiet. W 1970 r. przyjęto szereg praw regulujących zatrudnienie kobiet, włączając równą zapłatę za jednakową pracę.

Do 2006 r. zatrudnienie libijskich kobiet szacowane było na 27%, stosunkowo wysoki odsetek na arabski kraj. Pracujące matki cieszyły się szeregiem korzyści zaprojektowanych po to, by zachęcić je do kontynuacji pracy nawet po wyjściu za mąż i urodzeniu dzieci, włączając pieniężne bonusy na pierwsze dziecko i darmowe dzienne ośrodki opiekuńcze. Kobieta mogła przejść na emeryturę w wieku 55 lat i była uprawniona do emerytury.

Edukacja

Podczas ostatniej dekady panowania króla Idrisa uczestnictwo kobiet w podstawowej edukacji wynosiło zaledwie 11-19%. Jednakże w 1969 r. edukacja stała się prawem. I do 1990 r., liczba ta wynosiła 48%. Udział kobiet w wyższej edukacji wynosił w 1966 r. 8%, lecz osiągnął 43% do 1996 r., dorównując mężczyznom.

Małżeństwo

Pod rządem Jamahiriyi małżeństwa dzieci były zabronione, a legalny minimalny wiek do zawarcia związku małżeńskiego wynosił 18 lat. Od 1973 r. libijskie kobiety miały równe prawa rozwodowe. Przyjęto również przyjazne dla kobiet prawa dotyczące małżeństwa i rozwodu.

Akademia wojskowa

Kaddafi założył w 1979 r. Trypolijską Akademię Wojskową dla Kobiet, by wspomóc wyzwolenie kobiet. Przez Akademię przechodziły kobiety-żołnierze.

“Obiecałem matce, że poprawię sytuację kobiet w Libii”, powiedział wówczas. Jego matka, kobieta z plemienia Beduinów urodzona w Libii będącej kolonią Włoch, nie umiała czytać ani pisać.

“Bez przywódcy, kobiety w Libii byłyby niczym”, powiedziała badaczowi 27 letnia Fatia szkolona na ochroniarkę w Trypolisie.

„Dał nam życie. Jestem gotowa za niego umrzeć. Jest ojcem, bratem i przyjacielem, któremu możesz się zwierzyć. Nie masz pojęcia, jaki jest skromny”.

Fakty dotyczące kobiet w Libii

 • Kobiety nie są nigdy ograniczane do przebywania w domu podczas gdy ich mężowie, ojcowie i bracia pracują. Kaddafi zabronił ograniczania poruszania się kobiet.
 • Kobiety mają pełne prawa prowadzenia samochodu (w odróżnieniu od swoich sióstr w Arabii Saudyjskiej). Kobiety przechowują również swoje paszporty. W kilku arabskich krajach mąż kobiety jest w posiadaniu jej paszportu, więc nie może ona podróżować za granicę bez jego pozwolenia.
 • Nikt nie może zmusić libijskiej kobiety do wyjścia za mąż za jakiegokolwiek mężczyznę.
 • Od Imamów oczekuje się ochrony kobiety przed nadużyciami ze strony krewnych.
 • Libijska kobieta może zakończyć małżeństwo kiedykolwiek zechce.
 • Jeśli kobieta wchodzi w związek małżeński z własnym majątkiem i małżeństwo się kończy, jej mąż nie może przejąć jej majątku. To samo dotyczy majątku mężczyzny.

Komentarzy 7 to “Jak Muammar Kaddafi poprawił sytuację libijskich kobiet”

 1. Jony Says:

  Dorn: należy jak najszybciej zaatakować Iran
  W polskim interesie jest, by prewencyjne uderzenie na Iran nastąpiło raczej szybciej, niż później – pisze na blogu poseł niezrzeszony Ludwik Dorn.

  http://www.wykop.pl/ramka/936243/dorn-nalezy-jak-najszybciej-zaatakowac-iran/

 2. Info « Prawosławny Partyzant Says:

  […] bankowy i system emisji pieniądza – największa Żydowska Podmianka 08/11/2011=> Jak Muammar Kaddafi poprawił sytuację libijskich kobiet 08/11/2011=> Izrael nakłada sankcje na Palestynę za wynik głosowania 08/11/2011=> VIDEO: […]

 3. Jack Ravenno Says:

  zas.x.raniec….

 4. Ość Says:

  Dorbaun? Toć to żydek i broni swoich dzikusów.

  • Ludwik Dorn – Dornbaum – polonofob, dywersant, komuch, mason; świnia Orwell’owska, oddany kościołowi Mamony; członek KOR – „komandosi”, żydokomuna-trockiści, marksiści [KOR powstał z najbardziej antypolskich struktur partyjnych: WKP(b), KPZU, KPU(b), KPB(b), KPF, KPD(Niemiec), MOPRu.]; członek żydomasońskiej organizacji „Grupa Windsor” – finansowana przez zagraniczne organizacje żydomasońskie. Grupa Windsor utrzymuje kontakty z tzw. Międzynarodowym Funduszem Republikanskim i Heritage Foundation;
  Ojciec Ludwika – Henryk Dornbaum, przed wojną członek partii komunistycznej. Po wojnie lektor marksizmu i leninizmu na Politechnice Warszawskiej.

 5. KrisT Says:

  Dorn a raczej dur…eń jak taki madry to niech sam stanie w pierwszej linni! panie dorn wez pan karabin do ręki i idz walczyc jak takis mądry!!!
  fajnie się pierdoli takie głupoty jak samemu jest sie zdala i siedzi w cieplutkim w dodatku zbierając co miesiąc niezła wypłate…
  idzcie walczyc, jak najszybciej…. to takie proste jak samemu i nikt z rodziny nie musi sie narażac!
  Panie Dorn własnie stracił pan twarz, wez popełnij harakiri,sepuku czy jak to tam zwał…… gin sam a nie wysługuj się innymi! Nikt za ciebie ginac nie zamierza!! a bynajmniej nie za israel !!! ktory potrzebuje głupich gojów bo swoich wybranych synów narodu poswiecac nie zamierza!
  Głupi amerykanscy zołnierze jesli dadzą sie wrobic w nastepne bagno!
  Jak israel taki madry to niech sam zaatakuje iran!

 6. Kikka Says:

  Tymczasowa władza w Libii jest radykalniejsza niż oczekiwano. A to zaskoczenie…

  Mustafa Abdul-Jalil, przewodniczący Krajowej Rady Przejściowej (CNT) oświadczył, że prawem „wyzwolonego” kraju będzie szariat. Wszystkie inne prawa od tej chwili stają się nieważne. Koniec, kropka, wszelka dalsza dyskusja zbędna.

  Aby przekonać niedowiarków wciąż łudzących się mrzonkami o demokratycznych przemianach dokonujących się na BW, Pan Mustafa natychmiastowym dekretem odwołał jedno z praw ustanowionych przez Kaddafiego. Było to zupełnie skandaliczne prawo zakazujące poligamii i zezwalające na rozwody. No nie do pomyślenia. W wolnej, demokratycznej Libii poligamia jest już więc w pełni legalna a prawa kobiet wkrótce zrównają się z prawami kóz i innego inwentarza żywego.

  Ciosem dla tych, którzy mieli nadzieje na kokosowe kontrakty z Libią może być również wizja przyszłej gospodarki tego kraju.

  Czy banki będą mogły działać? Ależ oczywiście, działać będą mogły, nie będą mogły tylko zarabiać. Pobieranie odsetek jest wszakże sprzeczne z prawem szariatu. A prawo szariatu wiadomo, najświętsze.

  lubczasopismo.salon24.pl/obiezyswiat/post/357596,islamska-wiosna

 7. ŁAPY PRECZ OD LIBII !!! « Wolna Palestyna Says:

  […] Jak Muammar Kaddafi poprawił sytuację libijskich kobiet […]


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: