Łukaszenka nt. operacji NATO w Libii: „To akt wandalizmu XXI wieku”


Za: geopolityka.org

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko nazwał operację NATO w Libii „aktem wandalizmu XXI wieku”. Słowa te padły podczas konferencji prasowej 4 listopada 2011 r.

Dziennikarze spytali szefa państwa białoruskiego o opinię nt. dalszego rozwoju sytuacji w Libii, w kontekście rozgrabienia ogromnych ilości broni. Spytano również o opinie na temat wprowadzenia w Libii prawa szariatu i przenikania organizacji terrorystycznych. Łukaszenko odpowiedział: „Jak możemy to ocenić? Oczywiście skrajnie negatywnie. Jak możemy ocenić działania wojsk NATO w Libii? Tylko jako naruszenie mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nie wyolbrzymiam znaczenia bezmyślnej i bezładnej Rady Bezpieczeństwa. Organizacja Narodów Zjednoczonych przekształciła się w jakiś parawan. Popatrzcie: Irak, Afganistan, całe pasmo państw arabskich. Gdzie jest to ONZ? Dlaczego nie zapobiegło temu wszystkiemu?”

Ponadto, zdaniem Aleksandra Łukaszenki, ONZ i bezpośrednio Rada Bezpieczeństwa akompaniowały agresorom. „Wydaje się, że mandat to jedno, a użycie siły przez NATO było całkowitym zaprzeczeniem tego mandatu”.

Jak zaznaczył prezydent, o tym, że NATO złamało mandat ONZ, otwarcie mówi dziś wielu polityków, w tym minister spraw zagranicznych Rosji Sergiej Ławrow. „On otwarcie przyznał, że nie spodziewano się tego, że NATO złamie ten mandat. Całkowicie się z nim zgadzam” – stwierdził Łukaszenko.

„Dokonano agresji, zabito przywództwo kraju, nie tylko Muammara Kaddafiego” – podkreślił Aleksander Łukaszenko – „Przy tym jak zabito? Gdyby zastrzelili go (Kaddafiego) w walce, zginąłby jak człowiek. Jednak został zatrzymany przy pomocy spec służb (nie myślcie, że Kaddafiego pojmali niewyszkoleni chłopcy, jak doskonale chroniona była głowa państwa libijskiego dobrze wiecie). Dokonały tego natowskie służby specjalne. Nad rannym Kaddafim się znęcano, szydzono z niego, strzelano, gwałcono, wykręcano i łamano mu ręce aż do całkowitego zamęczenia. Gorzej niż swego czasu faszyści”. „Broń Boże, żeby taka polityka, i takie działania zapanowały na naszej planecie. To będzie dla wszystkich nieszczęście” – przekonywał białoruski lider.

Łukaszenko przytoczył przykład wydarzeń w Tunezji i Egipcie, gdzie, jak stwierdził znacznie wzmocniła się pozycja radykalnych islamistów. „W Libii będzie jeszcze gorzej. Dlatego, ze są tam kolosalne zapasy zasobów naturalnych. Na nie już wszyscy się rzucili” – uważa prezydent Białorusi. „Już nie mówię o tych, którzy do dziś są w posiadaniu libijskich pieniędzy (150 miliardów dolarów) czyli: USA, Włoch, Francji, Niemiec. To kraje, które są bardzo zainteresowane tym by przejąć te bogactwa. To pewnie jeszcze nastąpi”.

Aleksander Łukaszenko zaznaczył również, że w Libii i innych krajach świata arabskiego, gdzie dokonały się rewolucje, do władzy dochodzą ludzie dla Zachodu nie pożądani. „Tym już kierować (Zachód) nie będzie w stanie. O co walczyli to będą mieć. To akt wandalizmu XXI wieku, czegoś takiego nie powinno być” – podkreślił polityk.

„To pokazuje obraz naszych tak zwanych nauczycieli demokracji. Czy wam jest potrzebna taka demokracja?” – zapytał na koniec retoryczne prezydent.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródła:

http://reporter.by/Belarus/Lukashenko-Kaddafi-zahvatili-i-zamuchili-natovskie-specpodrazdelenija/

Komentarzy 11 to “Łukaszenka nt. operacji NATO w Libii: „To akt wandalizmu XXI wieku””

 1. thetomek4791 Says:

  Dokładnie tak jest jak twierszi Łukaszenka.NATO to barbarzyńska organizacja przestępcza funkcjonująca pod parawanem pokoju na świecie i walki z terroryzmem.Ciekawe ile te mity,totalne bzdury będa funkcjonować na świecie

 2. La Reine Says:

  Dlatego tak nienawidza Bialorusi i pietnuja Prezydenta ile sie da. A Polacy oglupieni merdiami wierza i ida na rzez jak te owieczki.
  Cheers!

 3. centurion Says:

  Jony :
  Czy USA zaatakują Iran?
  http://spodlasu.nowyekran.pl/post/36438,czy-usa-zaatakuja-iran

  W zeszłym roku też były pogłoski o ataku i nic z tego nie wyszło Iran przezornie i roztropnie odpowiadał na zaczepki USraela.

 4. centurion Says:

  Mam prośbę aby na marszu niepodległości zachowywać się godnie nie pajacować i nie dać się sprowokować wiecie komu.
  Przynieść w miarę możliwości flagę małą, dużą i ubrać się stosownie do okazji tj. w żadnym wypadku jak szczur na otwarcie kanału. Wiadomo o jak przyjdą ubrane szczury.

 5. Jony Says:

  centurion :

  Jony :
  Czy USA zaatakują Iran?
  http://spodlasu.nowyekran.pl/post/36438,czy-usa-zaatakuja-iran

  W zeszłym roku też były pogłoski o ataku i nic z tego nie wyszło Iran przezornie i roztropnie odpowiadał na zaczepki USraela.

  Jeszcze nie atakują bo najpierw muszą przygotować opinie publiczną by się nie oburzyła na wypadek ataku. W przyszłym tygodniu spodziewane jest ogłoszenie raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na temat irańskiego programu atomowego. I prawdopodobnie po tym ogłoszeniu niekorzystnym dla iranu,izrael zaatakuje.

 6. justyna Says:

  MAM TAKI APEL DO P,BUZKA -BYL P.W.LIBI -JEST JUZ PO WOJNIE -LUDNOSC KTORA BYLA PO STRONIE M,GADDAFIEGO -OBECNIE GLODUJE -MIASTA -SYRTA -ZAWIJA -TARHUNA -OBECNE WLADZE BAWIA SIE W BENGHAZI I TRYPOLISIE -A RESZTA NIE MA NIC -CO ZROBIC -TYLKO NAGLOSNIC TA SPRAWE -SLEDZE SYTUACJE W LIBI -ALE JAK TAK BEDZIE TO DOJDZIE DO WOJNY DOMOWEJ -KTORY JEST WINIEN Z TYCH LUDZI ZE URODZILI SIE -GDY MUAMAR BYL PRZY WLADZY -ALE CHLEBA IM NIE BRAKOWALO -JAK TERAZ -DZALIL ZAPOMNIAL CO MOWIL W EX -POZE -NIE DZIELIC LIBI –

 7. centurion Says:

  Jony :

  centurion :

  Jony :
  Czy USA zaatakują Iran?
  http://spodlasu.nowyekran.pl/post/36438,czy-usa-zaatakuja-iran

  W zeszłym roku też były pogłoski o ataku i nic z tego nie wyszło Iran przezornie i roztropnie odpowiadał na zaczepki USraela.

  Jeszcze nie atakują bo najpierw muszą przygotować opinie publiczną by się nie oburzyła na wypadek ataku. W przyszłym tygodniu spodziewane jest ogłoszenie raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na temat irańskiego programu atomowego. I prawdopodobnie po tym ogłoszeniu niekorzystnym dla iranu,izrael zaatakuje.

  Rozumie że w odwecie irańskie rakiety bądź lotnictwo zbombardują ośrodek atomowy w Dimonie na pustyni Nagew

 8. Kikka Says:

  “Zbrodnie NATO-wskie gorsze niż hitlerowskie” (Łukaszenka, 4 listopada 2011)

  http://www.itar-tass.com/en/c32/264409.html – tłumaczenie z angielskiego

  (Białoruś utraciła jedną czwartą swej ludności w wyniku II Wojny Światowej)

  Prezydent Łukaszenka, przemawiając w regionie Grodno: „NATO zachowało się gorzej niż hitlerowcy po schwytaniu byłego libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego” powiedział w piątek Łukaszenka.

  „Był to akt agresji i przywódcy narodowi, włączając w to Kadafiego, zostali zamordowani. Kadafi nie zginął na polu walki. NATOwskie siły bezpieczeństwa pomogły w jego porwaniu. Był on następnie torturowany I zastrzelony, potraktowany gorzej niż naziści robili to w swoim czasie”, powiedział Łukaszenka.

  „Libia została zniszczona jako suwerenne państwo. … Zbrojne konflikty wybuchają w różnych miejscach Ziemi. Tysiące ludzi giną, podczas gdy wygłaszane są apele o demokrację. … My wciąż jesteśmy świadkami dążenia rozwiniętych krajów Zachodu do przejęcia pełnej kontroli nad naturalnymi bogactwami planety. … Tym dążeniom towarzyszą masywne uderzenia z powietrza oraz wywoływanie kolejnych wojen domowych”, powiedział prezydent Białorusi.

  „Te cele są osiągane za pomocą instrumentów politycznych, ekonomicznych oraz manipulacji informacją, ataki informacyjne* są tutaj integralną częścią, służą one destabilizacji krajów i wywoływaniu społecznych protestów. A wtedy wprowadza się do akcji siły specjalne. One prowadzą do całkowitej klęski kraju, działając pod przykrywką publicznych protestów przy współpracy ‘V kolumny’. Rewolucje arabskie oraz zniszczenie Libii jako kraju suwerennego dają tego dobry przykład”. (koniec cytatów z wystąpienia A. Łukaszenki)

  Za: wiktor_dmuchowski (at) yahoo.com

  http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=5512&Itemid=56

 9. ŁAPY PRECZ OD LIBII !!! « Wolna Palestyna Says:

  […] Łukaszenka nt. operacji NATO w Libii: „To akt wandalizmu XXI wieku” […]


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: