„Antyrasistowski” teatr absurdu


Za: http://www.kibice-razem.pl/content/view/135/26/

W piątek 14 października, z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” oraz Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy, w czterech Miastach Gospodarzach UEFA EURO 2012™ odbyła się impreza pod nazwą „Polska jest dla wszystkich”. Politycy w towarzystwie dzieci, piłkarzy i osób niepełnosprawnych zamalowywać mieli rasistowskie napisy na murach wokół stadionów. W Gdańsku inicjatywa natknęła się jednak na nieoczekiwany problem: na murach wokół stadionu przy ul. Traugutta nie stwierdzono bowiem żadnych ksenofobicznych haseł! W roli głównej wystąpił więc „rasistowski” transparent stworzony na tę okazję przez… samych organizatorów imprezy! Kibice Lechii Gdańsk odmówili udziału w tym żenującym spektaklu.

„Nie jesteś Polakiem – wynocha!” – głosił niezbyt autentycznie brzmiący napis na „fladze” zawieszonej przez antyrasistów na płocie historycznego stadionu Lechii. Impreza rozpoczęła sie od krótkiego meczu rozegranego przez drużyny dzieciaków. Potem w ruch poszły kamery i spraye. Po chwili niepoprawny politycznie napis pokryty został kolorową farbą, a uczestnicy happeningu udzielili kilku wywiadów i rozjechali się do domów w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.
„Każdy, kto choć trochę orientuje się w sytuacji kibiców Lechii Gdańsk, musi czuć się zażenowany poziomem tej inscenizacji” – komentuje Dariusz Łapiński, koordynator projektów kibicowskich w Spółce PL.2012. „W ciągu ostatnich trzech lat kibice biało-zielonych zrobili bardzo wiele, żeby herb i barwy Lechii przestały kojarzyć się z rasizmem i ksenofobią. O dobrych efektach ich pracy świadczyć może choćby fakt, że wokół stadionu na Traugutta nie znalazł się ani jeden godny zamalowania napis.”

„Najwyraźniej jednak organizatorom happeningu hasło ‚rasizm’ kojarzy się głównie z futbolem i kibicami, a kiedy okazuje się, że ich stereotypy i uprzedzenia nie odpowiadają faktom, to… tym gorzej dla faktów. Odbiór tego typu akcji przez kibiców jest po prostu fatalny: podczas gdy oni dokładają starań, aby poprawić swą reputację, antyrasistowscy działacze po raz kolejny bezrefleksyjnie przypinają im łatkę ksenofobów. To trochę tak, jakby ktoś wpadł na pomysł zorganizowania akcji przeciwko złodziejstwu w dzielnicy zamieszkałej przez Romów” – kończy Łapiński.

Podobnego zdania są sami kibice Lechii. „Tego typu transparentów nie ma na co dzień na meczach, to naciąganie rzeczywistości, które może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego” – potwierdza Michał Nowosad ze Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”. „Uważam, że to niezbyt przemyślany happening. Jako kibicom Lechii jest nam szczególnie przykro, że przygotowany specjalnie na tę okazję transparent z ksenofobicznym hasłem zawisł właśnie na stadionie przy ul. Traugutta. Na tym stadionie różnie kiedyś bywało, ale teraz kibice sami dojrzeli, zmienili się. Szkoda, że nikt nie chce tego zauważyć” – dodaje.

Warto zadać więc chyba pytanie: jakie rzeczywiste efekty przynoszą akcje typu „Polska jest dla wszystkich”? Czy docierają one do świadomości ludzi o rasistowskich i ksenofobicznych przekonaniach? Czy przyczyniają się one w jakikolwiek sposób do zmiany sposobu ich myślenia czy postępowania? Na razie z pewnością powiedzieć można tylko jedno: ubocznym efektem tego typu inicjatyw jest powielanie i utrwalanie stereotypu „kibola” – prymitywnego, tępego rasisty.

ŹRÓDŁO: KIBICE RAZEM
FOT.: KIBICE RAZEM

Komentarzy 5 to “„Antyrasistowski” teatr absurdu”

 1. Jacek Says:

  Judeopolonia w działaniu…

 2. Ość Says:

  Chcą mieć pretekst żydki ale jak się coś „ruszy” to litości nie będzie z miłości.

 3. mnbvcxz Says:

  Jak to dla wszystkich?Przecież dla Polaków nie jest.

 4. Mieczyslaw Says:

  ”…Po chwili niepoprawny politycznie napis pokryty został kolorową farbą, a uczestnicy happeningu udzielili kilku wywiadów i rozjechali się do domów w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku…”

  Przyjechali, zby zaistnial ”fakt medialny” (wszyscy wiemy kto byl jego tworca). Hucpiarskie wydarzenie poszlo w swiat. I to sie tylko liczy. No i rozjechali sie.
  ONI, kiedy jest spokoj – wtedy spadja IM naklady i ogladalnosc – sa w stanie opluc siebie nawzajem publicznie, aby tylko biznes ”szedl”.

 5. Jedziemy dalej Says:

  Tak trwoni sie pieniadze polskiego podatnika, zainstalowany na stolku MSZ Sikorsky robi dywersje nawet w kraju w ktorym „rzadzi”, jak mozna bylo dopuscic czlowieka z kilkoma obywatelstwami do zajmowania takiego stanowiska. Ten „filozof” doprowadzi do konfliktow zbrojnych i ataku militarnego nie tylko na Rosjan ale takze na Bialorusinow. W niedlugim czasie mozemy sie dowiedziec, ze Lukaszenka posiada bron masowego razenia i zagraza Europie, to trzeba z wyprzedzeniam zaatakowac.
  Na stronie:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Alaksandr_%C5%81ukaszenka
  pisza o Lukaszence:
  …„Oskarżany o ciężkie i wielokrotne łamanie praw człowieka i zasad demokracji, z udziałem w zabójstwach politycznych włącznie.„…
  – i prosze jak to wyglada panie Sikorsky!
  https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/10/14/niewyjasnione-pasmo-smierci-ciagnie-sie-za-nierzadem-tuska/
  Tutaj mamy zestw finansowy udzielania „pomocy„ Bialorusinom i Ukraincom.
  Kto placi ten rzadzi.
  http://raportnowaka.pl/doc/5_2011.pdf
  … a Polacy ida na zakupy do smietnika

  https://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/09/14/skutki-rzadow-postkomunistow-i-po-dlug-osiagnal-80-tysiecy-zlotych-na-kazdego-obywatela/


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: