Nadchodzi zbójecki podatek


Za: http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=9550

Zapowiedzi wprowadzenia podatku katastralnego wywołały powszechne oburzenie. Ten podatek może zmieść z powierzchni ziemi małe gospodarstwa i założyć pętlę na szyję mieszkańcom miast. Warto się przyjrzeć, co nam po cichu szykują politycy.

Politycy cichaczem szykują nam nową niespodziankę rodem z bajki o dobrym zbójniku. W imię społecznej sprawiedliwości w wydaniu janosikowym każdy, kto posiada jakąkolwiek nieruchomość zostanie zobowiązany do płacenia haraczu z racji samego posiadania.

Bogatych przecież trzeba łupić, każde dziecko to wie. A każdy kto posiada jakąś nieruchomość jest przecież bogaty, prawda? A jak jest bogaty to zadaniem państwa jest skorzystać z tego faktu i zabrać część pieniędzy na rzecz ubogich. Przecież mamy zasadę solidaryzmu społecznego i państwa opiekuńczego. Państwo więc tylko wykonuje swoje obowiązki… Problem zaczyna się w momencie, kiedy zrabowanymi dobrami trzeba wspomóc ubogich, jednak i na to sposób się znajdzie: państwo jest biedne, zatem wspomaga samo siebie. I wszystko gra, dokładnie tak jak w bajce.

Czym jest podatek katastralny? Najprościej rzecz ujmując jest to podatek naliczany od wartości nieruchomości. Innymi słowy szczęśliwy posiadacz kawalerki na obrzeżach miasta, której wartość szacuje się na sto tysięcy złotych będzie musiał oddać rocznie państwu (przy jednoprocentowej stawce podatku) tysiąc złotych. Niby niewiele, suma nie jest zabójcza, do przełknięcia dla większości Polaków, których zarobki oscylują wokół średniej krajowej. Ale jest to tylko pozór „bezproblemowości” rozwiewający się niczym sen złoty po dokładniejszym przyjrzeniu się tej sprawie.

Po pierwsze podatek ten nie będzie naliczany od wartości rynkowej nieruchomości, ale od tzw. wartości katastralnej ustalanej w wyniku przeprowadzanej okresowo masowej wyceny (taksacji). Prostym językiem mówiąc wysokość podatku jaki zostanie nam naliczony będzie zależeć od widzimisię urzędników, którzy na podstawie sobie tylko znanej alchemii prawnej wycenią nasz stan posiadania. Tylko ślepy nie zauważy niebezpieczeństwa. Korupcja, układy, znajomości i zwykła ludzka omylność będą miały na nią (wycenę) bezpośredni wpływ, którego pominąć nie można. Jest poza tym rzeczą niesłychaną, niezgodną z żadnym rozumieniem pojęcia sprawiedliwości, by strona zainteresowana (a taką jest państwo) sama, w zasadzie nie kontrolowana ustala wartość czegoś od czego pobiera podatek.

Po drugie trzeba wziąć pod uwagę, że posiadanie nieruchomości nie jest wyznacznikiem statusu majątkowego. Podatek katastralny najmocniej uderzy w tych najbiedniejszych, którzy odziedziczyli mieszkanie po cioci nieboszczce bądź wykupili je niedawno od spółdzielni mieszkaniowej za symboliczną kwotę znacznie niższą niż wartość rynkowa. Ludzie ci zostaną zmuszeni do masowego wyzbywania się nieruchomości, które dla większości z nich są dorobkiem całego życia. Nie jest bowiem prawdą, że posiadanie nieruchomości jest równoznaczne z bogactwem. Nigdzie tak nie jest a zwłaszcza w Polsce. Wielu ludzi ma maleńką działkę czy mieszkanie odziedziczone lub darowane przez kogoś i jest to ich jedyny majątek. Ich skromne dochody nie pozwalają nawet na utrzymanie tego co mają (jest to jedyna możliwość posiadania przez nich dachu nad głową) w należytym stanie. Niejedna taka nieruchomość to po prostu ruina. Ale , wedle urzędników może się okazać, że to posiadłość wielotysięcznej wartości… Ludzie ci nie udźwigną ciężaru kolejnego podatku, będącego w istocie rzeczy karą za posiadanie własności. Aż się chce powiedzieć, że duch komunizmu znowu krąży nad Polską. Bo jak inaczej nazwać sposób myślenia, który każe uderzać w ludzi, którzy cokolwiek posiadają…

Po trzecie wreszcie podatek katastralny zapobiega akumulacji kapitału. Prostym językiem mówiąc podatek ten sprawi, że kto był biedny ten nadal takim pozostanie, bo obciążenia fiskalne narzucone na posiadany majątek, jak już wspominaliśmy, przekroczą możliwości przeciętnej rodziny. Mało tego, podatek ten może doprowadzić do ruiny kolejne domy i mieszkania, gdyż ludzie, których dotychczas stać było na ich utrzymanie w należytym porządku, chcąc uczciwie zapłacić podatek (od którego zresztą wyjątkowo trudno się wykręcić, gdyż nieruchomości nie da się ukryć tak jak np. zatrudnienia, ale o to właśnie chodzi w tym przebiegłym pomyśle- ŻEBY NIE DAŁO SIĘ NIE ZAPŁACIĆ) przeznaczą pieniądze na podatek a nie na konserwację domu czy mieszkania. Tak więc zubożeją kolejne osoby, gdyż wartość ich własności będzie systematycznie spadać. Ponadto jeżeli podwyższą standard mieszkania czy to przez zmianę ogrzewania z piecowego na centralne, czy przez dobudowanie łazienki – wartość nieruchomości wzrośnie a wraz z nią podatek, który w tym wypadku będzie karą za inicjatywę i inwencję. Włodzimierz Lenin uśmiecha się w zaświatach: wszyscy równi, każdy biedny. Proletariusze wszystkich krajów łączcie się. W biedzie, bo opiekuńcze i miłosierne państwo nie pozwoli wam się wzbogacić.

I wreszcie po ostatnie: największą wartość mają nieruchomości położone w centrach miast i tam też w Europie, Ameryce i innych, rozwiniętych krajach mieszka elita, ludzie majętni. Niestety nie w Polsce. U nas ludzie mieszkają tam, gdzie akurat dostali mieszkanie przydziałowe, spółdzielcze, komunalne. Także w tych najbardziej pożądanych przez deweloperów centrach dużych miast. Jeżeli komuś udało się wykupić takie mieszkanie, jeżeli w dodatku mieści się ono w centrum Katowic, Warszawy, Poznania czy Wrocławia to po wprowadzeniu podatku katastralnego stanie on na krawędzi bankructwa. Wyjście będzie tylko jedno: sprzedaż. Ku uciesze inwestorów, głównie zagranicznych. Dodatkowo w wielu wypadkach dojdzie do paradoksalnej sytuacji, gdzie emeryt będzie zmuszony do uiszczenia wyższej sumy podatku za skromną kawalerkę niż lokalny biznesmen za dwupoziomowe mieszkanie w apartamentowcu…

Zwolennicy podatku katastralnego argumentują, że wprowadzenie go spowoduje większy ruch na rynku nieruchomości i spadek cen związany ze zwiększoną podażą. Niestety, to nie takie proste. Spadek cen może doprowadzić do tego, że niedawni szczęśliwi właściciele będą wyprzedawać swoje domy, działki, mieszkania tylko po to, by za uzyskane pieniądze uregulować dług względem urzędu skarbowego. A potem… Potem, od roku 2016, kiedy nasz rynek nieruchomości zostanie otwarty dla zagranicznych inwestorów przyjdą Niemcy, Francuzi, Anglicy i kupią mieszkanie babci, która całe życie pracowała by na stare lata mieć wreszcie coś swojego. Wygląda na to, że po masowej wyprzedaży obcym majątku państwowego (czytaj: w dużej części zrabowanego po II wojnie światowej prawowitym właścicielom, często po uprzednim doprowadzeniu go do ruiny i obniżeniu wartości) przyszedł czas na prywatną własność Polaków. Dalecy od teorii spiskowych nie możemy się powstrzymać od pytania: czy komuś na tym zależy? Czy jest to tylko wynik wyjątkowej głupoty i krótkowzroczności rządzących? Przecież pozbawienie części Polaków ciężko wypracowanej własności uderzy w proces odbudowy klasy średniej i pozbawi społeczeństwo i gospodarkę równowagi a ludzi niezbędnego oparcia życiowego. Zniechęci też do inwestowania w nieruchomości i skłoni do wywożenia kapitału za granicę. Czy naprawdę nasi decydenci są tak ślepi, że nie widzą tragicznych skutków wprowadzenia w życie pomysłu, który tylko na krótką metę przeniesie dochód państwu a dłuższej perspektywie doprowadzi do ruiny tysiące obywateli a więc dochód ten nieuchronnie zmniejszy? Niech każdy sam odpowie sobie na te pytania…

Monika Nowak, Alexander Degrejt

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/podatek_15900

Komentarzy 20 to “Nadchodzi zbójecki podatek”

 1. GNM Says:

  Dziękujemy tym, którzy zbojkotowali wybory.
  Ten podatek to jest również ich zasługa.
  I proszę teraz nie lać krokodylich łez, bo to jest żałosne…
  Proszę ubolewać nad sobą przede wszystkim, a nie nad podatkiem, GMO i i innymi „dobrodziejstwami”, które nam szykują rządzący.

 2. Admin Says:

  GNM

  Na kogo Pan glosował i z jakiej partii?

 3. sono Says:

  Ci co bojkotowali wybory tak walsciwie to olewaja Polske i to sie tam dzieje. Im blizej do Rosji.
  Taka pozycje glosno wszem i wobec reprezentuje @gajowy marucha, z niejakim @Polski ruski?)blog. ru, @joziem Bizonim i paru innymi zwolennikami bylego KGB Putina i jego szajki.
  Oni glosno namwiali do bojkotu bo zalezalo im aby PO, popierajaca Rosje, zostala przy wladzy.

 4. Ość Says:

  Ależ nie ma za co Adminie, swój głos oddałem w stołek przy PC-cie.:-))

 5. Anonim Says:

  W Ameryce mamy ten podatek (tax) i placimy co najmniej 4 setki miesiecznie, ale jak przyjedzie w Posce do placenie podatku od nieruchomosci zobaczycie co sie bedzie dzialo !!.
  Ja sobie tego nie wyobrazam .
  Podziekujcie tym co dalej uzurpuja sobie 1 miejsce przy korycie.

 6. erilo Says:

  zależy jaka to jest katastra i w jakim systemie podatkowym.
  ja proponuję taki:
  1. JAK RATOWAĆ PAŃSTWO?
  Podatki i emerytury.
  1. każdy po uzyskaniu wieku emerytalnego [60, 65 lat] nabywa takie prawo.
  2. podstawowa emerytura jednakowa dla wszystkich, którzy ukończyli ten wiek, bo to przecież jednostka nieproduktywna.
  3. dodatek do emerytury dostajesz za każdy rok pracy 1%, czyli największa emerytura raczej nie przekroczy 150% stawki podstawowej. Na emeryturze po każdym roku następuje zmniejszenie jej wartości o 1% dotychczasowej wartości, co nie likwiduje ew. rewaloryzacji inflacyjnej.
  4. Czyli 90-latek po 30 latach pracy ma 105% emerytury[100+30/lat pracy/-25/lat na emeryturze/]%, a np. stały inwalida 70-latek, co nigdy nie pracował, 95% stawki emerytalnej[100-5/lat na emeryturze/].
  5. Dorabiać do emerytury można i wypracowywać następne procenty.
  6. Służby mundurowe i specjalne mogą mieć wyższy współczynnik za dyspozycyjność, czyli czuwanie, a więc np. 1,5%, a nie 1% za rok pracy. U nich roczne przebywanie na emeryturze też zmniejsza wartość o 1% w następnym roku emeryckim.
  7. Każdy obywatel dorosły bez dochodów, bezdomny, musi mieć środki do przeżycia, minimum na poziomie stawki wyżywieniowej aresztanta + 10% dodatek transportowy oraz ubranie [drelich, koszula, skarpety, obuwie] co 6 m-cy. Oraz adres noclegowy, gdzie ma zawsze możliwość przenocować
  Podatkowa skala progresywna od dochodów osobistych:
  0% – do 10 tyszł/rok
  20% – powyżej 10 tyszł/rok do 50 tyszł/rok
  40% – pow. 50 tys.zł/rok do 200 tyszł/rok
  60% – powyżej tej kwoty.
  Podatek katastralny od wartości stałej i ruchomej.
  Nieopodatkowana jest wartość majątku poniżej 50 tys. euro na osobę.
  Powyżej 50 tys. euro do 200 tys euro – 1% rocznie
  Powyżej 200 tys. euro – 2% rocznie.

  więc o jakim tu uderzeniu w biedaka może być mowa?
  i kto tu miesza, że katastra jest zła?
  wszystko zależy jak jest ustawiona stawka podstawowa!

 7. mnbvcxz Says:

  hehe no i wszystko układa się w całość.Pamiętacie jak żydek mówił że wykupi Polskę,Węgry itd.?To właśnie się dzieje teraz no ale cóż począć,my możemy tylko pisać na tym blogu bo boimy się wyjść na ulicę.

 8. Jack Ravenno Says:

  GNM Sono i podobni.

  Weźcie sobie kupcie po patelni a dalej powinniście wiedzieć co się robi. Poza tym zastanówta się co pakitowszczyzna wogóle robi w takim miejscu… Żałosne.

  Osobiście wiedziałem, że takie będą wyniki i świadomie nie zamierzałem przyłożyć do tego ręki. Z czystym sumieniem moge powiedzieć:

  Jestem za Polską.

  Nieważne kto ‚rządzi’ – ważne kto za sznurki ciąga…

 9. Jack Ravenno Says:

  palikotowszczyzna, przepraszam

 10. Jedziemy dalej. Says:

  GNM & sono, a na kogo mialem glosowac, pojsc po to zeby dac glos na wroga partie obsadzona zydami. Wy nigdy nie zrozumiecie techniki prowadzenia wyborow. Te wszystkie sondarze robia Wam zamieszanie w glowie. Igrzyska sa juz skonczone, zabierac zabawki i wracac do domu bo trzeba bedzie pomyslec jak zaplacic podatek za mieszkanie.. Teraz pomyslcie kto Was tak wyprowadzil, nie po to usunieto sp. Andrzeja Leppera, czy naprawde nie rozumiecie. Oni sie Wami bawia.
  Erilo, jak osoba samotna schorowana posiadajaca wlasne mieszkanie wartosci 250 tys. zl. ma zaplacic 2% wartosci mieszkania czyli 5000 zl. rocznie tj.416 zl. miesiecznie. Otrzymuje emeryture 900 zl. Musi zaplacic: gaz, elektrycznosc, oplaty mieszkaniowe, no i leki to ile jej zostanie na normalne zycie.
  … i tu kto miesza, ze kastra jest dobra? – erilo.
  W biedaka nie uderzysz, ale w osobe ktora jest na emeryturze i posiada wlasne mieszkanie to nie tylko uderzysz ale ja zabijesz. No to powiesz – to niech sprzeda to mieszkanie, tak, tak i niech idzie do noclegowni. Na tym zalezy rzadzacym, aby pozbywali sie wlasnosci i oddawali mieszkania bankom w zamian za lepsze zycie, ze po smierci bank przejmie to mieszkanie.
  Wedlug mnie wystarczy wycofac wojsko okupacyjne z Afganistanu, Iraku i innych czesci swiata, gdzie sa tzw. misje „pokojowe”, opodatkowac odpowiednio duze firmy zerujace na Polakach i nie bedzie potrzeba sciagania podadku od posiadaczy mieszkan.
  Myslec, bo to nie boli, teraz macie odpowiedni rzad, ktory dziury nie zrobi a krew wypije.
  Kiedys mialem takiego znajomego, ktory powiedzial sprzedaj swoj dom i zarobisz, no rzeczywiscie ale na kupno nastepnego moze mi zabraknac pieniedzy, ale to jest typowa zydowska porada, wprowadzic kogos w dno.
  Dziekuje wszystkim tym co nie dali sie nabrac i nie poszli w niedziele na igrzyska. Adminie Tobie takze, za propagowanie bojkotu igrzysk.
  PS. … a teraz pomyslmy, w radiu, telewizji, prasie, mowia i pisza, pisza i mowia, bojkotowac wybory, nikt nie powinien pojsc glosowac, no to jak postapilby jeden z drugim poszedl by, oj chyba nie. Propaganda rzadzacych i posiadajacych media jest sukcesem. Zostaliscie wszyscy glosujacy zrobieni na szaro.

 11. sono Says:

  I strasniescie duzo tym BOJKOTEM osiagneli.???.
  Wszelkiego rodzaju Palikoty, Tuski,Komoruchy , Sikorscy, Niesiolwskie mendy , koorwy Lenarty, dzieciobojczynie Alicjie Tysiace i innego rodzaju szmatlawce i szumowiny z piekla rodem beda buszowac przy korycie ,jak sie patrzy,a wy bedziecei za to bulic i przygladac sie bezradnie jak was robia , po raz kolejny w bambuko.
  Gratulacje. Szumowiny zwyciezyly. Bojkociarze moga sobie pogratulowac, bo glupota znowu zwyciezyla. brawo.

 12. Admin Says:

  Sono, właśnie straciłem do pani cierpliwość.

 13. Admin Says:

  JedziemyDalej

  Dziękuję za poparcie, zgadzam się w zupełności.

  Głosowanie na „mniejsze zło” jest całkowicie oderwane od realiów.

  Pozdrawiam serdecznie.

 14. sono Says:

  a dlaczego pan stracil cierpliwosc. Po nie po pana mysli??

 15. Admin Says:

  Droga sono, moich mysli w to nie mieszajmy. Nietrudno zauważyć, że to pani obraża ludzi, którzy mają inne zdanie, jak choćby w przypadku bojkotu. I obraża pani m.in mnie od dwóch dni.

  Tak się nie zachowujemy. Dla chamstwa nie ma tolerancji.

  Do tej pory nie odpisała mi pani na kogo oddała głos.

 16. sono Says:

  a dlczego pana tak to interseuje na kogo sono oddala glos??

 17. Jedziemy dalej. Says:

  Pani sono w taki razie prosze mi powiedziec na kogo mialem glosowac, i powiedziec na kogo Pani glosowala. Ja osobiscie mam czyste sumienie , ze nie bralem udzialu, i to jest moje osiagniecie, mialem glosowac na PO, ktora nie popieram, na PiS, ktory rozwalil rzad z polecenia fundacji (czy o tym Pani slyszala i jezdzili jak oszalali do Izraela), na PSL, ktory bral udzial takze w „Nocnej zmianie”, na tego ze swinskim ryjem, nie mowiac o reszcie, ktory dla mnie jest zboczencem i byc moze bedzie wkrotce slub Palikota z Biedroniem. Ja juz nie mowie o PJN czy innych grupach. Moze Pani mnie czy nas nazywac bojkociarzami czy szumowinami, ale droga Pani ja mam czyste sumienie i mysle samodzielnie rozpoznajac calosc sprawy. Prosze zauwazyc teraz bedzie sie zganialo niepowodzenia na tych co zbojkotowali, na tych ze sa poza Polska, wystarczy przeczytac tresci jakie opisywane sa na onecie. Gdyby haslo bojkotu oglosil ktorys z koczownikow, natychmiast spoleczenstwo poparloby twierdzac, ze to jest dobre rozwiazanie. Sono nie ze mna takie numery.

 18. Admin Says:

  Jedziemy dalej.

  Sono wstydzi się przyznać na kogo głosowała.

  My, mamy czyste sumienia. Z wyborczych fars, wygranym wychodzi jedynie żyd, nie Polska.

 19. Feliks Says:

  Nie głosuję jak nie mam na kogo.

 20. mardan Says:

  Ale na wojny w obcym interesie znajdują się pieniądze…


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: