Parlament Europejski dmucha w szofar


European Parliament chief blows shofar

http://theuglytruth.wordpress.com/2011/10/07/european-parliament-chief-blows-shofar/#more-29778

Źródło: http://marucha.wordpress.com/2011/10/08/parlament-europejski-dmucha-w-szofar/

crescentandcross 7.10.2011, tłumaczenie Ola Gordon

W nawiązaniu do Rosz Haszana jako czasu refleksji o przeszłości, Jerzy Buzek mówi ‘jest to również czas na optymizm w nadchodzącym roku’.

Od redakcji: Czy możecie sobie wyobrazić, koledzy ziemianie, wycie i zgrzytanie zębów, gdyby któryś z zachodnich przywódców zrobił coś podobnego, ale bardziej po islamsku? Wrzaski byłyby ogłuszające. Ale składanie hołdu religii żydów przez takie coś, nawet nie wywołuje najmniejszego protestu, i to w czasie, kiedy Zachód jest w agonii ekonomicznej, militarnej, kulturowej i na każdy inny sposób – w wyniku nieproporcjonalnego żydowskiego wpływu na sprawy zachodnie.

Przewodniczący PE, Jerzy Buzek, otworzył w tym tygodniu celebracje żydowskiego nowego roku wystawą: POLIN: THOUSAND YEARS OF JEWS IN POLAND {Polin: tysiąc lat żydów w Polsce], zorganizowanej przez polskie Muzeum Historii Polskich Żydów (MHPJ), pod patronatem polskiej prezydencji w Radzie Europy.

Przyjęcie miało miejsce w Parlamencie Europejskim i zorganizowane było przez Europejską Unię Żydów (EJU), Europejskie Centrum Wspólnoty Żydowskiej (EJCC) i Europejskich Żydowskich Spraw Publicznych (EJPA) w Brukseli.

W towarzytwie ukraińskiego filantropa, Vadima Rabinowicza, wiceprzewodniczącego EJU, rabina Gerszona M Garelika, założyciela EJCC i Tomera Orni, dyrektora EJU, rabin Levi Matusof sprezentował pozłacany szofar przewodniczącemu PE i życząc mu, aby „Głos Europy usłyszano głośno i wyraźnie”, ironicznie zasugerował, by spróbował weń zadąć.

Na oczach oklaskującego, radosnego tłumu ponad 6.000 osób, łacznie z 50 członkami PE i dyplomatami z 16 krajów, przewodniczący PE zademonstrował swoje umiejętności dęcia w szofar.

Nawiązując do Rosz Haszana jako czasie na refleksje o przeszłości, Buzek powiedział: „Jest to również czas optymizmu dla nadchodzącego roku. W ubiegłym roku byliśmy świadkami wielu zmian na świecie. Zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie Arabska Wiosna przyniosła nową nadzieję, że pokój jest w końcu możliwy do osiągnięcia w regionie”.

Dodał, że „prawdziwa stabilność pochodzi z demokracji i tylko demokracje mogą gwarantować trwały pokój”.

Nehama Tawil, dyrektor EJCC, w swoim otwierającym przemówieniu podziękowała przewodniczącemu za pełnienie honoru gospodarza tego wydarzenia. „Ta chwila inspiruje w nas wiele nadziei. Jesteśmy dumni z tego, że należymy do Europy, gdzie szanowana jest każda kultura, nie tylko żeby miała prawo do udziału w radosnych świętach razem z poszerzoną rodziną europejską”.

W imieniu przewodniczącego EJU, Igora Kolomojskiego, jej dyektor, Tomer Orni, ogłosił rozpoczęcie działalności całodobowego satelitarnego kanału TV, Jewish New 1, oraz wyborów do Europejskiego Parlamentu Żydowskiego ustalonych na październiku, jedynego demokratycznie wybranego organu reprezentacyjnego w Europie.

Corrine Evens, przewodnicząca Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Polskiego Muzeum, wezwała społeczność europejską do udzielenia wsparcia muzeum, żeby stał się jednym z najwspanialszych muzeów na świecie. Podziękowała polskim władzom i przewodniczącemu PE i byłemu premierowi Polski za ich partnerstwo i zaangażowanie w tym €21 mln ($28  mln) projekcie edukacyjnym, gotowym w 2015 roku.

Jego Ekscelencja Jan Tombinski, ambasador Polski w PE i przedstawiciel polskiej prezydencji w UE, pochwalił wspaniałą pracę Polskiego Muzeum i podziękował społecznościom żydowskim w Europie i na świecie za pomoc Muzeum w zachowywaniu żywej pamięci o historii polskich żydów, którzy pozostawili silne znamię w korzeniach tego kraju.

Na zakończenie ceremonii, rabin Avi Tawil, dyrektor EJCC dmuchnął w szofar, tradycyjny główny symbol żydowskiego nowego roku.

Od admina (gajówki)  (za kompetentną w tych sprawach Wikipedią):
Szofar – instrument dęty o charakterze liturgicznym. Jest to rodzaj rogu wykonanego z rogu zwierzęcia koszernego, najczęściej baraniego.
Używany przez Żydów do ogłaszania niektórych świąt (m.in. Rosz ha-Szana i Jom Kippur), dźwięk rogu był słyszalny na bardzo dużym obszarze. Przechowywany był w synagogach.

Komentarze 3 to “Parlament Europejski dmucha w szofar”

  1. Stalin Says:

    no cóz prawicowcy w koncu chcieli kapitalizmu po 89 roku :))) to macie prawdziwy kapitalizm :)) Tylko teraz wy jesteście w dolnej częsci tak zwanej piramidy wyzysku, na górze jest finansjera żydowska

  2. Ość Says:

    Kiedy te kanalie opuszczą granicę przyciągania ziemskiego? Nikt ich nie chce a oni dobrze się mają i robią z nami co chcą. Kiedy pęknie ten ich cholerny balon międzynarodowego zamętu, który oni wytwarzają? A przecież Ludzi jest więcej niż żydostwa. Budźcie się do k… nędzy szybciej, zanim będzie za późno.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: