Nowy Jork: Aresztowano 700 „okupantów Wall Street”


1 października wieczorem ponad siedemset osób aresztowano na Moście Brooklińskim w Nowym Jorku. Byli to uczestnicy pokojowego marszu, ci sami, którzy wcześniej od dwóch tygodni okupowali plac w centrum Manhatanu, aby zaprotestować przeciwko dyktatowi Wall Street i antyspołecznym praktykom sektora finansowego. Demonstranci obozowali w Parku Zuccotti’ego.

Po południu 1 października długa kolumna składająca się z kilku tysięcy demonstrantów przeszła ulicami, aby przejść East River mostem, który uważany jest za jeden ze znaków rozpoznawczych Nowego Jorku, i dotrzeć do jednego z parków na Brooklynie. Podczas przemarszu przez most grupa protestujących usiadła na chodniku oraz na jezdni. Dało to pretekst do aresztowań, których dokonała policja bardzo licznie towarzysząca demonstracji. W pewnym momencie około pięciuset uczestników marszu zostało zablokowanych przez policję na moście. Co najmniej jedna niezależna dziennikarka – pisząca dla „The New York Times” Natasha Lennard, znalazła się wśród aresztowanych. Jeden z uczestników marszu – Yaier Heber twierdzi, że członkowie grupy, która usiadła na jezdni, chcieli być aresztowani. Jednak zdaniem innych aresztowania nastąpiły po tym, jak policja specjalnie zablokowała marsz i wymusiła znalezienie się jego uczestników na jezdni.

Policja pakowała aresztowanych do najwyraźniej przygotowanych wcześniej autobusów, podczas gdy inni protestujący głośno wyrażali radość, gdy komuś udało się uciec, a także skandowali pod adresem policjantów: „Wypuśćcie ich! Wypuście ich!”

Jak przypomina guardian.co.uk, dzień wcześniej równie wielka demonstracja zakończyła się pod siedzibą główną nowojorskiej policji. Protestowano przeciwko brutalności policji, która podczas demonstracji w poprzedni weekend między innymi użyła gazu pieprzowego. W Internecie pojawiło się wtedy nagranie wideo, na którym widać, jak wyższy rangą funkcjonariusz policji użył gazu pieprzowego przeciwko biorącym udział w demonstracji kobietom.

Tamto wydarzenie sprawiło, że ruch „Occupy Wall Street” (Okupujcie Wall Street) znalazł się w wiadomościach amerykańskich gazet i w programach telewizyjnych. Grupa, która zorganizowała tę akcję przyznaje, że została zainspirowana przez ruchy społeczne w Hiszpanii i przez rewolty w krajach Afryki Północnej. W minionym tygodniu demonstrantów odwiedziły liczne osobistości życia publiczneego, w tym m.in. aktorka Susan Sarandon i twórca filmów krytycznych wobec amerykańskiego kapitalizmu Micheal Moore. W tym tygodniu protestujący spodziewają się poparcia ze strony miejscowych związków zawodowych.

Ruch rozprzestrzenia się na inne miasta USA. 1 października w Los Angeles setki demonstrantów przemaszerowało w kierunku ratusza, by rozpocząć podobną akcje. W Bostonie obozowisko zostało założone na Placu Dewey’a, w pobliżu dzielnicy zajmowanej przez instytucje finansowe. Protestujący mogli tam rozbić szeregi namiotów, co w Nowym Jorku, w Parku Zuccottiego, jest zakazane.

Źródło: guardian.co.uk
Za: lewica.pl/?id=25281

Materiał filmowy: Wall Street Occupiers Cross Brooklyn Bridge

Occupy Wall Street Protesters Take Brooklyn Bridge – 700+ Arrested

Komentarzy 16 to “Nowy Jork: Aresztowano 700 „okupantów Wall Street””

 1. thetomek4791 Says:

  Fastfoody i hamburgery sie wreszcie budzą.Czas najwyższy hehe

 2. Misius Says:

  Jestem trochę sceptyczny kiedy widzę ” spontaniczny zryw mas pracujacych” w USA. Ktos za tym stoi. Nie jest łatwo coś takiego zorganizować. Słuchałem wypowiedzi uczestników i wygladali mi na studentów z Jeshiva shool, ale może sie mylę. Ich wypowiezdi bardzo plytkie nie podnoczace istoty problemu. W teorii prpoagandy nazywa sie to ” obwodowe upuszczanie agresji „( bypassing main issue). Na razie nie ma na to dowodu. Miejmy nadzieję, że „ruch mas ludowych” byl autentyczny i spontaniczny.

 3. prawdanaga Says:

  czy w Polsce istniała inicjatywa zorganizowania marszu ‚anty-bankowego’ ?

 4. thetomek4791 Says:

  do prawdanaga.Wątpie w to bardzo.Tu nikt nie wyskakuje z inicjatywami,bo to wstyd.Psychika Polaka,Polaków została stłamszona,zgnieciona do pewnych ram,schematu.Polak jest skłonny jakoś radzić sobie z patologiami,skrzywieniami i w ogóle z bezprawiem,niż sie o cos upominać twardo.Ponadto,Polak woli narzekać,wyszumieć sie wypłakać sie,a popełni ten sam błąd z kolei.Jak już będzie miał nóż na gardle,to dokona napadu,lub okradnie sąsiada.Woli ryzykować więzieniem,niż mądrze decydować na co dzień,upominać sie o swoje prawa,być aktywnym,twórczym,pomysowym,asertywnym,dociekliwym.A któż szanowny koleżko miałby z taką inicjatywą wyskoczyć.Polak myśli 2 metry kwadratowe wokól siebie.Reszta go nie interesuje.Inni zrobią hehe.Od tego przecież są.Banki to jeszcze pikuś.A czy ktoś wogóle walczył z ZUSem i OFE,które rabują pod przymusem w biały dzień,ktoś walczył z akcyzami,licencjami,koncesjami,pozwoleniami?Nie,Polak tego nie potrafi.Woli mieć tzw.święty spokój,nie udzielać sie,nie ryzykować hehe.I tak prawie każdy robi koleżko szanowny.Stąd mamy jak mamy w kraju.Całyinstytucjonalizm wchodzi nam z butami,spoufala sie,bo na to pozwalamy.Sporo zależy od pojedynczych jednostek,jak załatwiają swoje problemy,Jeżeli ktoś sobie daje na łeb wejść,bo chce mieć święty spokój i robi to ileś set tysięcy czy milionów ludzi,to czego Ty oczekujesz??

 5. thetomek4791 Says:

  prosze o upublicznienie moich komentarzy.dziękuje serdecznie

 6. thetomek4791 Says:

  Nie,w Polsce żadna inicjatywa nie ma prawa powstać.Trzeba mieć naród uświadomiony i odpowiedzialny,a nie stado lemingow ze stlamszoną psychiką,zgniecioną do pewnego schematu myślenia

 7. thetomek4791 Says:

  Skoro nie powstala inicjatywa przeciwko ZUSowi i OFE,przeciwko akcyzom,licencjom,koncesjom,pozwoleniom,to nie powstanie inicjatywa przeciwko bankom.Gościu,nie wiesz w jakim kraju żyjesz,z jakim upośledzonym narodem??

 8. thetomek4791 Says:

  Dzięki adminku,dzięki.Szacunek

 9. thetomek4791 Says:

  Popatrz kolego na te kursy dla kierowców na przewóz rzeczy i osób.Nawet w Europie takiego haraczu nie nałożono na kierowców.Czy ktoś przeciw temu protestwował?Nie.Czy w ogóle ten temat był poruszony na forum publicznym?Nie.Każdy wolał zaplacić i mieć święty spokój.I na tym koniu jedzie mafia haraczowa,bo wiedza,że lud nie jest w stanie niczemu zaprotesować.Zorganizowany naród stanie w obronie każdej z grup(nie tylko kierowcow),bo wie,że jak popuści troche(da palec),to potem będzie tylko coraz gorzej i gorzej.Nie ma uproś.Z cwaniactwem walczy sie ostro i zdecydowanie.Nie daje im sie cienia wątpliwości,że jest sie słabym,tchórzliwym i niezorganizowanym

 10. thetomek4791 Says:

  Oświadczam Ci nagaprawda,że gdyby władza wiedziała,że po takim wyskoku z tymi kursami nie zostanie wybrana,to by nie wprowadziła takiego przepisu-haraczu.Ale wiedzieli,że durne społeczeństwo przecierpi,powkurza sie i wszystko wróci do tzw.normy.Władza powinna być trzymana krótko na smyczy i cały czas żyć w niepewności,w strachu,w obawie.Tymczasem role sie odwróciły.To oni rozdają karty i to my żyjemy w ciągłym strachu,w ciągłej niepewności jutra.Tak daliśmy sie wyprowadzić w pole

 11. Jedziemy dalej. Says:

  Otrzymalem informacje, ze 15 pazdziernika w Toronto planowana jest taka sama demonstracja. Nie wiem czy tego typu zryw nie jest sterowany, azeby wylapac bardziej aktywne osoby, do tego maja zalozone kamery a takze bedzie filmowac policja z kamer recznych.

 12. Miedzynarodowy Says:

  thetomek4791 :Oświadczam Ci nagaprawda,że gdyby władza wiedziała,że po takim wyskoku z tymi kursami nie zostanie wybrana,to by nie wprowadziła takiego przepisu-haraczu.Ale wiedzieli,że durne społeczeństwo przecierpi,powkurza sie i wszystko wróci do tzw.normy.Władza powinna być trzymana krótko na smyczy i cały czas żyć w niepewności,w strachu,w obawie.Tymczasem role sie odwróciły.To oni rozdają karty i to my żyjemy w ciągłym strachu,w ciągłej niepewności jutra.Tak daliśmy sie wyprowadzić w pole

  Drogi kolego the tomek… masz racje. Dolujace jest to lecz bolesnie prawdziwe i dodam tylko na poprawienie nastroju ze tyczy sie to niestety nie tylko Polakow. Caly swiat zachodni i ameryka jest podobna. Ten walec miazdzy nas wszystkich i nie ma sie co podniecac jakims sztucznym protestem w Nowy Jorku. Ci ludzie sa w bledzie i sterowani… prawdziwy problem lezy w FED a nie na Wall Street… nic, dobre wpisy Tomku….

 13. Joanna Says:

  Wprowadzają przymusową demokrację na świecie, a u siebie aresztują demonstrantów. Dymnokracja w wydaniu syjonistycznym.

 14. thetomek4791 Says:

  Międzynarodowiec.Ależ ja sie nie podniecam.Ja tylko stwierdzam fakty i wyrażam swoją opinie.Doskonale sobie zdaje sprawe,że wszystkie narody tzw.demokratyczne są ogupiane i sprowadzane do partetu,nakłada im sie przymusowy schemat myśleniowy.Jednakże mieszkamy i żyjemy w Polsce,więc wypowiadam sie o problemach polskich,związanych z Polską.Mnie najbardziej interesuje moja,nasza ojczyzna,a nie USrael.Zbliżają sie wybory i należy mówić o naszych sprawach.Ponadto ja cały czas odnosiłem sie sie do wątku nagiejprawdy

 15. thetomek4791 Says:

  A co do FED to też masz racje.Od ponoć 1913 roku Ameryka jest w łapskach syjonistów,właśnie przez FED.Gdyby nie FED nie byłoby WALL STREET i kręcenia lodów.Inne źródła znowuż podają,że od 1927 czy 1925 roku,kiedy to ówczesny prezydent podpisał ustawe o FED i dał bnkierom nieograniczone możliwości.Nie ma co spierać sie o daty.Fakt faktem,Ameryki nie ma już co najmniej ponad 80 lat


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: