Rosz Haszana (żydowski nowy rok): czy Bóg wybaczy?


Rosh Hashanah (Jewish New Year): Will God forgive?

http://www.veteranstoday.com/2011/09/28/rosh-hashanah-jewish-new-year-will-god-forgive/

Główny rabin, lord Sacks, Londyn

Rabinie, czy wierzy pan, że Bóg wybaczy żydom, jeśli nie przeproszą Palestyńczyków, a potem nie naprawią wyrządzonych im krzywd?

Alan Hart – 28.09.2011          tłumaczenie Ola Gordon

Na początku żydowskiego nowego roku, mam kilka pytań do głównego rabina, lorda Sacksa. Kieruję je szczególnie do niego, gdyż powiedział coś w nagranym przekazie przygotowującym do Nowego Roku, ale są to pytania, które można zadać rabinom w każdym miejscu.

Oto pełny tekst (dosyć krótki) wypowiedzi lorda Sacksa, można zobaczyć go na youtube:

„Jest to dźwięk selichot (podobna do chóralnej modlitwa, która otwierała jego lordowską prezentację). Dźwięk mówiący przepraszam. Specjalne modlitwy odmawiane o tej porze roku, kiedy zbliżamy się do Rosz Haszana i Jom Kipur, żydowskiego nowego roku w dniu pojednania. I jest coś tak potężnego w umiejętności powiedzenia przepraszam.

„Tam, w świeckim społeczeństwie, żyjemy w pozbawionej pokuty kulturze. Kiedy ostatni raz słyszeliście, by polityk powiedział ‚przepraszam’. Czy, by rabin powiedział ‚zrobiłem błąd’. Czy, by uczony powiedział ‚pomyliłem się’.

„Ale ciągle robimy coś złego. I to znaczy być człowiekiem. Umiejętność powiedzenia, przepraszam, myliłem się, wybacz mi, jest ważna. Jest to moment uczciwości w życiu zachowującym pozory; próba wyglądania na nieomylnego. I mogę powiedzieć, przepraszam, do Boga, ponieważ wiem, że mi przebacza. Wiem to, ponieważ jest to taki rodzaj Boga. To dlatego dał nam Rosz Haszana i Jom Kipur. Więc spróbuj powiedzieć Bogu, przepraszam. To może ci pomóc, tak jak pomogło mnie,  powiedzieć przepraszam, ludziom, których skrzywdziłem. Powiedzenie przepraszam to superglue w relacjach międzyludzkich.. To naprawia relacje, które inaczej byłyby tak złamane, że nie można by ich naprawić. Nie będzie wam przykro, kiedy powiecie: ‚Przepraszami, Szana toya’.

„Rosz Haszana, żydowski nowy rok, to rodzaj hejnału, wezwania do Dziesięciu Dni Pokuty, zakończonych Dniem Pojednania. Jom Kipur to najwyższy moment w żydowskich dziejach, dzień postu i modlitwy, introspekcji i samooceny. W żadnym innym momencie nie mamy tak mocnej świadomości stanięcia przed Bogiem, bycia znanym”.

Jeśli ten Goj (ja) dobrze rozumie ten przekaz, to główny rabin wzywa brytyjskich żydów (a tym samym wszystkich innych), do powiedzenia przepraszam, ludziom, których skrzywdzili, jak również Bogu. Jeśli tak jest, to mam 3 pytania:

1. Czy do osób skrzywdzonych przez żydów w imię syjonizmu, należą Palestyńczycy?

2. Jeśli odpowiedź jest „nie”, to dlaczego?

3. Jeśli odpowiedź jest „tak”, to dlaczego większość żydów nie umie powiedzieć przepraszam Palestyńczykom, za okropne krzywdy wyrządzone im w imię syjonizmu? (Okropne krzywdy zaczęły się w pierwszej fazie syjonistycznych czystek etnicznych w Palestynie).

Kiedy zastanawiałem się w mojej gojowskiej głowie nad możliwymi odpowiedziami na ostatnie pytanie, przypomniałem sobie wiele ujawniającą historię, co Gołda Meir powiedziała mi podczas ostatniej naszej rozmowy przed jej śmiercią.

Dotyczyło to tego, co się stało na początku pierwszego poranka (dzień drugi) wojny Jom Kippur, kiedy siły Sadata umacniały swoją władzę nad Kanałem Sueskim, które przekroczyły w ataku z zaskoczenia. Premier Meir zwołała posiedzenie gabinetu w jej małym i bardzo skromnym domu w Tel Awiwie. Minister obrony Dajan zaproponował, że IDF powinna „poddać” swoje pozostałe pozycje frontowe na kanale, w celu ratowania życia i wycofania się o 25 kilometrów. Do mnie Gołda powiedziała: „Powiedziałam Mosze, że w naszym języku nie było takiego słowa jak poddać się, a potem pobiegłam do tego małego pokoju, toalety, i zwymiotowałam„. (Pełna wersja tej historii, i wielu innych, jest w mojej książce ZIONISM: THE REAL ENEMY OF THE JEWS [Syjonizm prawdziwym wrogiem Żydów).

Czy to jest ten przypadek, kiedy w słownictwie syjonistów nie ma słowa ‚przepraszam’?

Według mnie, prawdziwym problemem jest to, że powiedzenie ‚przepraszam’ Palestyńczykom, wymagane jest od wszystkich izraelskich żydów, żeby uznać krzywdy wyrządzone Palestyńczykom w imieniu syjonizmu. A do tego z kolei potrzebni są wszyscy żydzi, nie tylko izraelscy, żeby naprawić krzywdy wyrządzone Palestyńczykom.

Być może bardziej na miejscu jest to, że powiedzenie ‚przepraszam’ Palestyńczykom, zmusiłoby do postawienia najważniejszych pytań o legalności i przestępczości syjonistycznego, podobnego do kolonializmu, przedsięwzięcia.

Moje ostatnie pytanie skieruję w tej chwili bezpośrednio do lorda Sacksa:

Rabinie, czy pan naprawdę wierzy w to, że Bóg wybaczy żydom, jeśli nie powiedzą ‚przepraszam’ Palestyńczykom, a potem nie naprawią krzywd wyrządzonych Palestyńczykom?

Komentarzy 9 to “Rosz Haszana (żydowski nowy rok): czy Bóg wybaczy?”

 1. Mateusz Says:

  Bóg im tego nigdy nie wybaczy. Najważniejszym warunkiem przebaczenia jest odwrócenie sie od grzechu. Tutaj tego elementu brakuje. Czyny mówią głośniej niż słowa. Apokalipsa w rozdziale 2i3 podaje nam że tym państwem rządzi synagoga szatana, która wykorzystuje judaizm do swoich zbrodniczych celów. Prawdziwy Izraelita nie skrzywdzi palestyńczka. Proroctwa mówią ze zachód zrobi kozła ofiarnego z izraela i go zaatakuje. Tam także pojawi sie syn zatracenia-na którego uroczyste przyjęcie przygotowują chrześcijańscy przywódcy wszystkich niedzielnych kościołów, a nawet wielkich światowych religii. Mamy wielkie odstępstwo od wiary Mesjasza JAHUSZUA zapowiadane przez apostoła Pawła w 2liście do tesaloniczan 2 rozdziale. Nawet wybrani są dziś w błędnych kościelnych doktrynach. Sprawa jest poważna, ponieważ szatan sobie drwi z BOGA poprzez to całe niedzielne pseudo”chrześcijaństwo” dlatego BÓG mówi aby wyjść z tego duchowego babilonu w 18 rozdz Apokalipsy. Uciekajcie z tego masowego systemu religii

 2. thetomek4791 Says:

  Masz tacje Mateusz,spoko

 3. thetomek4791 Says:

  Mateusz you atre stabilty

 4. abdurrahim Says:

  Mateusz zastanow sie nad zrodlem ,na ktore sie powolujesz.Zajrzyj do biblii i pomysl czy to mogl powiedziec BOG?Zydzi robia wlasnie to co im zgodnie z tekstem biblijnym robic nalezy:
  Księga Ozeasza 14. 1
  ” Samaria odpokutuje
  za bunt przeciw Bogu swojemu:
  poginą od miecza, dzieci ich będą zmiażdżone,
  a niewiasty ciężarne rozprute.”

  Księga Liczb 31. 7
  7 Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn.

  Księga Liczb 31. 17
  17 Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną.
  18 Jedynie wszystkie dziewczęta, które jeszcze nie obcowały z mężczyzną, zostawicie dla siebie przy życiu.”

  1 Księga Samuela 15. 3
  .”..teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko, co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce,wielbłądy i osły.”
  Jest to jeden ze swietych tekstow rowniez w chrzescijanstwie,tak „niedzielnym” jak i kazdym innym…Te ksiegi byly falszowane od poczatku.

 5. Jack Ravenno Says:

  abdurrahim – zastanów się dlaczego oskarżasz w oparciu o Stary Testament Mateusza, który pisze swoja opinię w oparciu o Nowy Testament.

  Może byś CZYTAŁ i WNIOSKOWAŁ uwazniej ?

 6. thetomek4791 Says:

  abdurahim zaraz wynurzy sie z tekstem.prawadanjest taka,że chrześcijaństwo nas ogopiło

 7. abdurrahim Says:

  Nikogo nie oskarzam,pragne tylko zwrocic uwage na to,ze biblie chrzescijanie traktuja jako calosc .Nie rozpatruja nowego testamentu w oderwaniu od starego.Jak powiedzial Prorok Jezus o starym testamencie :”nie przeminie ani kreska ani jota w Prawie nim sie to wszystko stanie”.Poza tym temat dotyczyl zydow i tego czy BOG im wybaczy wiec i cytaty ze starego testamentu sa jak najbardziej na miejscu.Spokojnie…to tylko dyskusja

 8. Mateusz Says:

  Witajcie. Jeśli chodzi o wyjście z Egiptu do ziemii obiecanej, to inaczej nie dało rady, takie bylo przeznaczenie pogańskich wielbicieli bożków. Bóg wprowadził ich wypełniając Swoją Świętą obietnice i na tym zakończył. To że dzisiejszy heksagramowy naród „izrael” czyni te okrucieństwa wynika z zabójczego planu syjonizmu, który ma rozpętac 3wojnę światową. Kiedy pojawi sie syn zatracenia FAŁSZYWY JEzus Chrystus, będzie on przyjęty z miłością,bo mówił bedzie to co ludzie chcą usłyszeć tak jak dziś są pouczani przez swoich „duszpasterzy” i ludność bez oporów przyjmie ZNAK BESTII, CZYM JEST ODDAWANIE JEMU CZCI W NIEDZIELĘ. Ja teraz wam radzę wybrać wszystkie pieniądze z banków i zakupić długoterm. Żywność. Konserwy bez wieprza i suche pieczywo ewentualnie Mąkę na chleb.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: