Pochwała p. Abbasa


Kudos Mr. Abbas

http://desertpeace.wordpress.com/2011/09/23/kudos-mr-abbas/

Dr Mazin Qumsiyeh – 23.09.2011                tłumaczenie Ola Gordon

Mahmoud Abbas wygłosił wspaniałe przemówienie w ONZ, nagrodzone rundami oklasków większości przedstawicieli. Myślę, że to pokazało jasno i jednoznacznie, że przywództwo palestyńskie było „nierozsądnie rozsądne” i dostrzegło nadzieję na pokój, a miliony Palestyńczyków, cierpiących przez 63 lata, roztrzaskały o skałę izraelską politykę ekspansyjną, kolonialną i apartheidu. Wyjaśnił, że Izrael podejmował jednostronne działania, jedno po drugim, z których każde przekładało się na większy ból i cierpienia dla naszego narodu. Zwrócenie się do ONZ, wyjaśnił, ustawia sprawy ponownie tam, gdzie pojawiły się problemy (nie użył dwóch ostatnich słów, są moje). Powiedział coś, czego, według mnie, powinien mocno bronić, że żaden człowiek, ani kraj, posiadający jotę logiki i sumienia, nie powinien odrzucać członkostwa palestyńskiego państwa w ONZ i ustanowienia go na 22% historycznej Palestyny​​, która jest na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Myślę, że podjął odważny krok i jego wystąpienie było dobre.

Teraz my, tu na miejscu w Palestynie, mamy nadzieję i będziemy domagać się dodatkowych dalszych kroków. Z naszego punktu widzenia, niezbędne są trzy rzeczy:

1)    Szybka implementacja przez niego i jego rząd porozumienia zgody, podpisanego przez wszystkie palestyńskie frakcje, zwłaszcza to o utworzeniu reprezentacyjnej Palestyńskiej Rady Narodowej. W swoim wystąpieniu powiedział, że ma nadzieję, iż stanie się to w ciągu kilku tygodni. Mamy nadzieję, że to stanie się to szybko, nie dłużej niż w ciągu czterech tygodni.

2)    Szybkie i zdecydowane działania jego i jego rządu, aby naprawdę promować powszechny pokojowy opór na terenie Palestyny ​​i wśród Palestyńczyków na emigracji. Przez stworzenie nowego rządu, ministerstwo odpowiedzialne teraz za mury i osiedla powinny być albo a) zdemontowane, albo b) skonfigurowane ponownie. Konieczne jest przyjęcie nowej strategii wspierania prawdziwego pokojowego oporu. Musimy skończyć z praktyką organizowania kilku akcji demonstracyjnych, które nie zakłócają okupacji, a są wykorzystywane do wzbogacenia kilku osób. Zamiast tego, musimy pozwolić na taki rodzaj ludowego oporu, który był skuteczny w naszej historii (patrz moja książka, przedstawiająca szczegóły wyzwania i szanse wyciągnięte z tej historii, dostępna w języku arabskim i angielskim). Powiedział również, że będzie do tego dążył.

3)    Palestyńczycy czekają na wyraźne dowody zmian; nową Palestyńską Wiosnę, jak nazwał to p. Abbas. Wymaga to wyraźnego dostrzeżenia tego, co p. Abbas mówił o przejrzystości, odpowiedzialności, demokracji i wolności.

Byli tam tacy, którzy martwili się tym, że zwrócenie się do ONZ podniesie oczekiwania Palestyńczyków, których później ogarnie rozpacz, a nawet coś więcej, jeśli nie zauważą zmian na miejscu. Według mnie a) wspaniałe jest podnoszenie oczekiwań, i b) my, Palestyńczycy, nigdy nie poddamy się rozpaczy, lecz będziemy się buntować, jeśli nie zobaczymy prawdziwych zmian i mocniejszych działań. Podzielam nadzieję Abu Mazena, że społeczność międzynarodowa to poprze. Ale również mam nadzieję, że z powrotem odwołamy się do naszego narodu i podejmiemy takie działania, które zapewnią nam wolność.

Wysłuchałem również przemówienia Netanjahu, i zdumiało mnie to, ile kłamstw można wpakować w jedno przemówienie. Nie warto nawet ich wymieniać, ale odsyłam do tego linku:

http://www.qumsiyeh.org/liesandtruths/

Napisane w Bez kategorii. Możliwość komentowania Pochwała p. Abbasa została wyłączona
%d blogerów lubi to: