NATO przedłuża swoją agresję na Libię do końca roku


Quoriana, 22.09.2011

Nielegalne bombardowania będą kontynuowane przez następne 3 miesiące, po upływie 6 miesięcy bezustannych bombardowań, które nie osiągnęły w Libii nic poza śmiercią i destrukcją.

NATO uzgodniło w środę 3-miesięczne przedłużenie swojej nielegalnej kampanii bombardowań Libii. Porozumienie w sprawie kontynuacji wojskowej agresji na to suwerenne północno-afrykańskie państwo nastąpiło na spotkaniu ambasadorów 28 państw NATO w Brukseli.

Już we wtorek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział podczas konferencji w siedzibie ONZ w Nowym Jorku że mandat, którego interpretacja przez siły NATO pod przewodnictwem USA jest wymówką dla terrorystycznego bombardowania Libii, zostanie utrzymany w mocy do czasu odwołania przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Rasmussen nazwał zachodnią agresję na Libię, której żniwem są tysiące zabitych libijskich cywilów, włączając troje małych wnuków libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego, i zniszczenie dużej części cywilnej i publicznej infrastruktury kraju – włącznie z wodociągami i fabryką Wielkiej Sztucznej Rzeki oraz stacją telewizyjną – za „efektywną”.

NATO wszczęło bezprawną agresję na Libię przy pomocy bombardowań z powietrza, ataków bezzałogowych samolotów i pocisków w połowie marca twierdząc, że Rezolucja 1973 Rady Bezpieczeństwa ONZ upoważniła je do bombardowania kraju w celu ustanowienia strefy zakazu lotów „dla ochrony libijskich cywilów”.

Pod pozorem ochrony cywilów wojsko USA, NATO i ONZ wzięły udział w bombardowaniach Libii, utrzymując, że popierają tzw. ludowy i spontaniczny protest, który z wielu oczywistych względów był operacją CIA od samego początku.

Podczas gdy NATO wciąż dokonuje codziennych bombardowań w desperackich usiłowaniach zabicia libijskiego przywódcy, nadal napływają raporty na temat masakr i okropieństw popełnianych przez rebeliantów, którzy reprezentują tzw. „nową demokratyczną Libię”, wiele z nich skierowanych przeciwko dużym ilościom sub-saharyjskich afrykańskich migrujących pracowników, którzy są zabijani, maltretowani i zatrzymywani wyłącznie ze względu na ich kolor skóry.

W międzyczasie Muammar Kadafi wezwał we wtorek Naród Libijski, by był cierpliwy i miał wiarę, mówiąc: „To, co dzieje się teraz w Libii, jest farsą, która może mieć miejsce tylko ze względu na ataki powietrzne NATO, które nie będą trwały wiecznie. Kiedy oni odejdą, zdrajców też już nie będzie”.

* Odnośniki z tekstu w oryginale

Tłumaczenie: Maya

Źródło: http://www.mathaba.net/news/?x=628754

Komentarze 3 to “NATO przedłuża swoją agresję na Libię do końca roku”

 1. ŁAPY PRECZ OD LIBII !!! « Wolna Palestyna Says:

  […] NATO przedłuża swoją agresję na Libię do końca roku […]

 2. Anonim Says:

  Conspiracy Of Silence (VHS Rip 1994) PL 1/4

 3. Kikka Says:

  Przedłużenie mandatu NATO na pobyt w Libii odbyło się bez jakiegokolwiek pytania o zgodę ONZ lub jakichkolwiek organizacji międzynarodowych o podobnym charakterze. Dowódcy NATO uznali zapewne, że pytanie o zgodę ONZ jest „stratą czasu” – zauważa Igor Siletsky – analityk Center for Research on Globalization (Centrum Badań nad Globalizacją). Po co ta cała „biurokracja”, skoro wojna ponoć zbliża się do końca? – pyta specjalista.

  Oficjalne raporty NATO donoszą, że zwolennicy Kaddafiego nie są w stanie stawić poważnego oporu oddziałom rebelianckim i NATO.

  Jednak niezależni analitycy uważają, że prawdziwy powód przedłużenia przez NATO mandatu jest taki, że jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że reżim Kaddafiego przeżywa ostatnie dni.

  „Nie po raz pierwszy dowódcy NATO mówią, że libijska wojna zbliża się ku końcowi – by następnie zrobić coś, co pokazuje, że sytuacja jest dokładnie odwrotna” – twierdzi Siletsky.

  Analityk rosyjski Veniamin Popov twierdzi, że „to już drugi raz, kiedy NATO przedłuża swój pobyt w Libii, to mówi wprost o tym, że Sojusz daleki jest od osiągnięcia swoich celów”. „Jest zbyt wcześnie aby powiedzieć, że reżim Kaddafiego jest już pokonany” – twierdzi Popov. „Jego zwolennicy wciąż stawiają zaciekły opór. W tym samy czasie brak zgody miedzy członkami Narodowej Rady Tymczasowej uniemożliwia im pełne zwycięstwo.”

  Większość analityków zgadza się co do tego, że NATO najprawdopodobniej pozostanie w Libii przez długi czas. Zwolennicy Kaddafiego, którzy mogą wydawać się słabi, mogą bardzo długo stawiać militarny opór. Przedłużająca się wojna może zdestabilizować sytuację w krajach sąsiedzkich, podobnie jak było to w Afganistanie i w Iraku.

  Źródło: http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=26736
  Za: http://www.geopolityka.org/index.php/libia-2011/1067-nato-przedluzylo-mandat-na-pobyt-w-libii-bez-zgody-onz-o-kolejne-90-dni


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: