Rosyjski raport: 3/4 terytorium Libii pod kontrolą lojalistów


Raport rosyjskiego dziennikarza śledczego opublikowany 8 września oparty na rosyjskich źródłach wywiadowczo-wojskowych donosi, że siły lojalistów ciągle kontrolują trzy czwarte terytorium Libii. Libijska armia posiada ciągle zdolność prowadzenia walki, na jej czele stoi osobiście pułkownik Kaddafi i niektórzy z jego synów. Publikujemy tłumaczenie tego niezwykle interesującego dokumentu.

Trypolis: W północno-zachodnich częściach miasta wciąż toczą się walki z użyciem ciężkiego sprzętu, w tym artylerii. W rejonie Salah Edden zniszczone zostały trzy jeepy, z 6 rebeliantami. Pojawiła się informacja o przesunięciu zbrojnego oddziału pod dowództwem Chamisa Kaddafiego z południowych peryferii Trypolisu w kierunku Ez-Zawii.

Bani-Walid: Szejkowie i starszyzna plemienna podjęli decyzję o tym, aby nie przekazywać miasta. Obrońcy wierzą we własne siły i są zdeterminowani, by walczyć przeciwko kolonialnej koalicji do końca. Pojawiają się sprzeczne dane na temat ilości grup rebelianckich oblegających Bani Walid (7-krotna różnica jeśli chodzi o dane na ten temat). Wczoraj (7 września) pojawiła się również informacja o nieudanej próbie ataku wojsk koalicji na miasto, w rezultacie którego obrońcy zabili setki napastników.

Tarhuna: W rejonie tej niewielkiej gminy leżącej na północny zachód od Trypolisu konwój rebeliantów wpadł w pułapkę, w jej wyniku zginęło 14 bojowników.

Syrta: Natowskie bombardowania tego miasta nie ustają.

Zawija: Agencja ITAR-TASS informuje o „zwierzęcych praktykach”, jakich mieli się dopuścić rebelianci w tym mieście.

Misrata: Przeciwko rebeliantom i siłom koalicji lojaliści użyli taktycznych rakiet typu „Scud” (silne wybuchy 5 września).

Benghazi: Szczególnie warto przyjrzeć się sytuacji w tym mieście. Rozpad sojuszu czterech głównych sił stanowiących trzon rebelii (plemion: Obejda i Charuba, islamistów, grup kryminalistów oraz bliskowschodnich najemników) podobno osiągnął już masę krytyczną. Pojawiły się informacje o walkach między różnymi frakcjami buntowników, a nawet o przeprowadzeniu przez NATO nalotów przeciwko powstańcom z Benghazi. Możliwe, że cyrenaickie plemiona, po zachłyśnięciu się wolnością i w obliczu wiatru gwałtownych zmian, przyłączą się do sojuszu plemion popierających rząd Dżamahirii. Pojawia się coraz więcej informacji na ten temat, które są w tej chwili weryfikowane.

Algieria: Organizowana jest w tej chwili humanitarna pomoc dla Libii. Algierscy i syryjscy hakerzy dokonali ataku na stronę internetową telewizji Al-Jazeera.

Potwierdzają się również informacje na temat rozprzestrzeniania się wojny partyzanckiej w rejonie Afryki Centralnej. Rządy Mali i Nigru nie ukrywają swojego niepokoju w związku z pojawieniem się uzbrojonych grup zdolnych do tego, by destabilizować subsaharyjskie państwa.

W ciągu ostatnich 72 godzin lojaliści zabili co najmniej 128 buntowników, zniszczyli również 25 środków transportu włączając w to 2 czołgi. Według różnych danych trzy czwarte procent libijskiego terytorium znajduje się pod kontrolą armii i plemion lojalnych wobec pułkownika Kaddafiego.

Źródło: http://za-kaddafi.ru/node/3454

Za: geopolityka.org

Komentarzy 6 to “Rosyjski raport: 3/4 terytorium Libii pod kontrolą lojalistów”

 1. ŁAPY PRECZ OD LIBII !!! « Wolna Palestyna Says:

  […] Rosyjski raport: 3/4 terytorium Libii pod kontrolą lojalistów […]

 2. Kikka Says:

  „Zabity” Chamis Kaddafi prowadził kontrofensywę

  Na tle sprzecznych informacji na temat sytuacji wokół miast Syrta i Ben Walid, o których słyszy się że na przemian są szturmowane i blokowane, pojawiają się informacje o kontrofensywie libijskich wojsk w południowych dzielnicach Trypolisu, pod dowództwem Chamisa Kaddafiego.

  W nocy z 3 na 4 września rozpoczął się atak sił wiernych Kaddafiemu na Trypolis. „Lojaliści kontrolują południowe dzielnice miasta. Kaddafi kontroluje niebo nad stolicą”, dowiedział się portal „Argmunety ru” z rosyjskich źródeł dyplomatyczno-wojskowych. Wojskowa brygada specjalna, którą dowodzi Chamis Kaddafi przeprowadziła kilka istotnych operacji specjalnych w Trypolisie.

  „W rejonie miasta Zawija zaatakowany został i poniosła poważne straty grupa brytyjskiego oddziału specjalnego SAS” – twierdzą rosyjskie źródła. Według nich na skutek nocnego ataku na Trypolis, którym osobiście kierował Chamis Kaddafi, zginęło ponad stu rebeliantów.

  Źródło: http://news.argumenti.ru/world/2011/09/123194

  Za: http://www.geopolityka.org/index.php/libia-2011/1022-zabity-chamis-kaddafi-prowadzil-kontrofensywe

 3. koala Says:

  Całym sercem z Libią

 4. krzysztof czaplicki Says:

  Artyleria nie może być do dupy.Byłem rachmistrzem w dywizjonie artylerii i wiem o czym mówię.Tych”bojowników” jest naprawdę niewielu i bardzo ciężko w nich trafić.

 5. SzpakBarwnyPtak Says:

  Panie Jerzy Libia to bardzo maly kraj, chyba 5 mln ludzi a wieloktrotnie wiekszy od Polski, tam walczą naprawde stosunkowo małe siły najemników, dlatego ten 1000 co zginął p od Bani Walid to prawdziwa hekatomba u natowców.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: