Przerażenie afrykańskich robotników po obaleniu Kadafiego


African workers live in fear after Gaddafi overthrow

http://www.uruknet.info/?p=m80988&hd=&size=1&l=e

Reuters – 30.08.2011 fragment / tłumaczenie Ola Gordon

Nigeryjczyk Festus Prince powiedział, że zebrał rodzinę i uciekł, kiedy zobaczył jak libijski gang strzelił w głowę jego brata za odmowę wręczenia pieniędzy.

Jego historia jest jedną z kilku opowiadanych przez Afrykańczyków w obozie koło Trypolisu, opisujących zastraszanie i otwartą przemoc, kiedy do stolicy weszły siły walczące z Muammarem Kadafim.

Prince, jeden z zagranicznych robotników w Libii, przeżył gehennę kosztem wszystkiego co zarobił jako dekorator.

„Grupa ludzi wdarła się przez moje drzwi i zapytała o pieniądze. Oddałem je, i w kilka sekund straciłem wszystko co zarobiłem przez siedem lat”, powiedział Prince [28]..

„Mój brat nie dał im swoich pieniędzy. Kazali mi zejść im z drogi, i zmusili go by się położył. Potem strzelili mu w głowę”, dodał Prince, który wszystko co posiada to ubrania, które ma na sobie.

Dziesiątki tysięcy zagranicznych pracowników uciekło z Libii od czasu rozpoczęcia w lutym zbrojnej rebelii przeciwko 42-letnim rzadom Kadafiego, Afrykańczycy są przerażeni tym, że stali się celem dla wojowników, którzy oskarżają ich o to, że są najemnikami Kadafiego.

Wydaje się, że ta niechęć odnosi się do wszystkich Afrykańczyków, czyniąc ich podatnymi na ataki, rabunki i inną przemoc ze strony biegających z pistoletami, głównie młodych bojowników, którzy obalili Kadafiego.

Karty tożsamości obywateli z Czadu, Nigru, Mali, Sudan i innych afrykańskich krajów znaleziono na ciałach bandytów, którym, jak mówią rebelianci, płacono za konfrontacje z nimi.

Reporterzy widzieli ciała 22 mężczyzn pochodzenia afrykańskiego na trypoliskiej plaży w sobotę, ludzi, o których lokalni mówili, że byli najemnikami zabitymi przez rebeliantów.

W innych miejscach w Libii, ciała zmarłych pochodzenia afrykańskiego były częstym widokiem od czasu powstania, podobnie jak złe traktowanie Afrykańczyków przez libijskich bojowników.

Brutalne traktowanie

W obozie w pobliżu portu zgromadziły się setki Afrykańczyków szukających schronienia, po ucieczce przed rabunkami i atakami młodych Libijczyków, przed i w czasie wejścia rebeliantów do Trypolisu 21 sierpnia.

Ludzie w obozie mówili, że walczyli o żywność i wodę kiedy ukrywali sie w Trypolisie, a w obozie było jeszcze gorzej, gdzie wielu z nich znaleźli schronienie pod kadłubami statków i w zrujnowanym ośrodku kąpielowym.

Tak jak w przypadku Prince’a, niektórzy powiedzieli, że atakujący ich nie mieli na sobie mundurów wojskowych, jakie nosili rebelianci.

Ale traktowanie ich przez umundurowanych było równie brutalne. Nigeryjczyk Keith Murray [38] powiedział, że on i jego dwaj przyjaciele byli w taxi, kiedy ich zatrzymali rebelianci.

„W bagażniku znaleźli wojskowy sweter. Wyciągnęli nas z auta i zaczęli wrzeszczeć, że nas zabiją. Przeszukali nas i zabrali nam komórki. Modliłem się do Boga o pomoc”, powiedział.

Krew trysnęła z głowy kierowcy, ciemnoskórego Libijczyka, kiedy uderzono go kolbą, następnie związano ich i całej czwórce kazano paść na ziemię i leżeć przez 6 godzin. Murray do tej pory ma ślady po linie na nadgarstkach.

Inni rebelianci protestowali przeciwko takiemu traktowaniu ich. Murray powiedział, że zabrano ich do komendanta w innym aucie. Ich oprawcy zastanawiali się, czy ich nie zabić zanim tam dotrą.

„Komendant zapytał ich czy maja jakieś dowody. Ale oni nawet nie przynieśli tego swetra, więc komendant kazał im uwolnić nas, dać nam wodę i odwieźć nas na miejsce. Kierowca przeprosił nas za to wszystko. „Nie wszyscy są źli”, powiedział Murray.

 

Komentarze 2 to “Przerażenie afrykańskich robotników po obaleniu Kadafiego”

  1. Admin Says:

    An other NATO Terrorist Massacre In Tripoli, NATO Crimes In Libya

  2. sono Says:

    Tutaj ciekawy artykul i filmiki od Alexa. Wlos sie na glowie jezy do czego jest jeszcze zdolna lucyferianska Nato i ci co nami rzadza. Jestesmy juz w przedsionku Apokalipsy, a moze nawet juz i dalej.
    http://www.infowars.com/libyan-rebels-round-up-blacks-put-them-in-prison-camps/


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: