TRWA ORGANIZACJA MIĘDZYRESORTOWEJ KOMISJI PRZECIWDZIAŁANIA EKSTREMIZMOWI


Źródło: www.3rm.info/14092-sozdaetsya-mezhvedomstvennaya-komissiya-po.html

Data publikacji : 15.08.2011

Tłum. z jęz. ros. RX

Tytuł księgi: JAK WYKOŃCZYĆ ROSJAN. Na zdjęciu Berl Lazar i prezydent Miedwiediew

28 lipca rząd Federacji Rosyjskiej przyjął projekt ustawy o zwiększeniu odpowiedzialności karnej za ekstremizm. Dodano paragraf o „informacyjno-telekomunikacyjnych sieciach ogólnego korzystania przez społeczeństwo”. Teraz ekstremistów rozpocznie się wyławiać według blogów i serwisów społecznościowych. 29 lipca prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew ustanowił międzyresortową komisję do spraw zwalczania ekstremizmu.

Na jej czele stanie minister spraw wewnętrznych Raszid Nurgalijew, natomiast jego pierwszym zastępcą będzie dyrektor FSB. Teraz już wiadomo kto będzie łapał Blogerów i będzie sprawdzał ich pod kątem prawomyślności. W rosyjskojęzycznym Internecie działa ponad 100 milionów użytkowników. Lwia część to podstępni ekstremiści. Internet jest wielki, zawsze ktoś coś palnie. „Internet odgrywa kolosalną rolę” – mówi Władimir Mukomiel, zarządzający sektorem studiów nad ksenofobią i ekstremistycznymi uprzedzeniami Instytutu Socjologii Rosyjskiej Akademii Nauk. Jeśli wejdziecie na te lub inne strony internetowe, to zobaczycie, że tam bardzo wyraźnie wyrażane są nie tylko poglądy ksenofobiczne ale prawdziwe wezwania do przemocy i w ogóle do działań nielegalnych. Z tym trzeba walczyć.

Walka z ekstremizmem zawsze jest dobrem. Ale potrzebne są bardzo jasne, wyrażone na piśmie procedury kontroli i środków prewencyjnych. U nas jest zbyt wiele niejasności.

Zdefiniowanie pojęcia „ekstremizm”, które jest obecnie mgliste, jest koniecznością.

Istnieje niebezpieczeństwo, że pod pojęciem ekstremizmu będzie się wyrażało każde wyrażanie protestu.” Federalne prawo „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej” jest arcydziełem dwuznaczności. Oto, na przykład, jest w nim paragraf o podburzaniu do waśni społecznych. Jeśli ktoś pisze o policjantach, że są „gliniarzami”, to co to w takim razie jest?

Wzywanie do waśni społecznych przeciwko społecznej grupie „policjantów”?

Czy drobne chuligaństwo? A może jednakże tylko jest to wyrażenie swoich poglądów?

A jeśli jakiś nędzny bloger, którego czytuje kilku ludzi, żali się, że wszystko w kraju jest złe i nadszedł czas by zmienić władzę, czy to w rzeczywistości „publiczne wezwanie do gwałtownej zmiany ustroju konstytucyjnego”? Czy takiego blogera wsadzić do więzienia na 2 lata? A jeśli nie jest on sam? To już przecież jest spisek! 5 lat łajdakom!

„Ten projekt ustawowy przepięknie wpisuje się w ogólny obraz wzmocnienia politycznej dyktatury”- mówi Władimir Płotnikow, lider Rosyjskiego Ruchu Socjalistycznego.

– To jest oczywiste, że u steru rządów w Rosji znajduje się wielki biznes i biurokracja, w masach nie istnieje przeciwko nim żaden opór a recepta na utrzymanie władzy jest prosta: kłamstwo plus masowa populistyczna propaganda, plus otwarte środki represyjne.” I wcześniej istniał słynny artykuł 282- „podburzanie do nienawiści lub wrogości jak i do poniżenia ludzkiej godności”. Na podstawie tegoż artykułu 282 już skazywano blogerów. Na przykład opozycyjny dziennikarz Irek Murtazin dostał wyrok „za rozniecanie nienawiści do prezydenta Tatarstanu”. Ale przede wszystkim na podstawie artykułu 282 odbywała się akcja przeciwko małolatom skandującym: „Rosja dla Rosjan”.

Teraz kiedy doda się paragraf o wypowiedziach w internecie, będzie już całkiem zabawnie.

„To bardzo interesujący moment- ciągnie Władimir Płotnikow.- Kontrola internetu jest skomplikowana bo rozwija się internet według własnych praw. Takie zakazy ukazują pełną ignorancję urzędników, ich niezdolność do myślenia i absurdalność obecnego „rosyjskiego” reżimu. To chyba jasne, że kiedy rozpocznie się monitorowanie sieci społecznych to ludzie dokądś z nich ujdą, na przykład na amerykańskie hostingi, które nie ujawniają informacji o użytkownikach. Tak więc ten projekt prawny jest kolejnym zabawnym idiotyzmem.”

A przy okazji, czy to ostatnie stwierdzenie jest ekstremizmem, czy nie?

Ps. Zobacz także:

RZĄD PROPONUJE WSADZAĆ DO WIĘZIEŃ EKSTREMISTÓW INTERNETOWYCH NA 5 LAT

Jedna odpowiedź to “TRWA ORGANIZACJA MIĘDZYRESORTOWEJ KOMISJI PRZECIWDZIAŁANIA EKSTREMIZMOWI”

  1. TomTom Says:

    Oni naprawdę chcą rozlewu krwi


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: