ETNICZNA MOBILIZACJA ROSJAN NABIERA TEMPA. DOKTOR NAUK HISTORYCZNYCH W. SOŁOWIEJ


Źródło: www.3rm.info/13421-yetnicheskaya-mobilizaciya-russkix-nabiraet.html

Data publikacji : 25.07.2011

Na podstawie www.rusimperia.info

Tłum. Z jęz. ros. R.X.

Rosyjscy nacjonaliści - Czarna Sotnia

Walierij Sołowiej-wybitna i znana postać w środowisku naukowym społeczności akademickiej, jak i w kręgach rosyjskiego politycznego nacjonalizmu. Doktor nauk historycznych, profesor MGJMO MID (Międzynarodowy Instytut Główny Stosunków Zagranicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Autor pięciu książek, kilkudziesięciu artykułów naukowych i setek artykułów prasowych. Ostatnio wydane książki to książki, które zyskały dużą poczytność a ich tytuły to „Krew i ziemia rosyjskiej historii” ( 2008 ) oraz „Niespełniona rewolucja” (2009 ). Ta ostatnia praca napisana razem z siostrą Tatianą Sołowiej, została laureatką nagrody „Najlepsze książki i wydawnictwa” w 2009 roku.

Krąg zainteresowań naukowych to historia ojczysta, polityka rosyjska, ruski etnos, rosyjski nacjonalizm. 20 czerwca b.r. profesor Sołowiej przybył do Petersburga, gdzie wystąpił z publicznym wykładem i spotkał się z petersburskimi nacjonalistami. Redakcja portalu „Prawyj wzgliad” poprosiła Sołowiowa o odpowiedź na kilka pytań dotyczących sytuacji w Rosji i ruchu nacjonalistów rosyjskich.

Pyt: Jak pan skomentuje i scharakteryzuje wypadki w wiosce Sagra. Czy jest to lokalny incydent rosyjskiego oporu czy też jest to trend?

Odp: Temat wypadków w Sagra jest bardzo ważny i wymaga szerokiej dyskusji. Oczywiście nie jest to lokalny incydent, jest to jedno z ogniw (chociaż bardzo ważne) w trendzie, który narasta i krzepnie ostatnimi latami i miesiącami. Istota tego trendu jest bardzo prosta. To etniczna mobilizacja Rosjan. Rosjanie jako wspólnota etniczna coraz częściej czują, że są bardzo poważnie zagrożeni. I jest to mobilizacja jako reakcja na zagrożeni, widzimy i obserwujemy ją dzisiaj na tak wielką skalę jakiej nie było od czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Wydarzenia w Sagra są o tyle doniosłe, że Rosjanie zorganizowali się oddolnie, wzięli w ręce dostępną im broń i obronili siebie i swoje prawa.

Pyt: Czym pana zdaniem różnią się współcześni rosyjscy nacjonaliści od nacjonalistów, powiedzmy, sprzed lat dziesięciu i jak ta różnica przekłada się na działania ruchów rosyjskich?

Odp: Współcześni nacjonaliści w zasadzie są młodsi i co najważniejsze, dużo bardziej realistyczni. Nie są oni spętani tymi kulturalnymi przesądami (nie bagażem kulturalnym ale właśnie przesądami), które były charakterystyczne dla nacjonalistów poprzednich pokoleń. Przejawiało się to we wszystkim. W ich logice, retoryce, nawet w stylu ubierania się. Oni zawsze aspirowali do wyższych stanowisk, do władzy najwyższej, która powinna decydować za Rosjan jak rozwiązywać ich problemy. Dzisiejsi nacjonaliści są zupełnie inni. Oni, mówiąc językiem akademickim, przeszli proces politycznej socjalizacji w ciężkich i twardych latach 90-tych, kiedy trzeba było zmagać się o wszystko samemu i samemu, jak mówi młodzież „rozwiązywać problemy”. I oni nauczyli się tego. Patrzą na otaczającą rzeczywistość bardzo realistycznie nie żywiąc żadnych złudzeń w odniesieniu do dzisiejszej rosyjskiej władzy, świetnie rozumiejąc jej charakter i wiedzą czego chcą. Na działaniach rosyjskich ruchów nacjonaliści odcisnęli swoje głębokie piętno. Z całą pewnością mogę powiedzieć, w tym w odniesieniu do wysoko postawionych rosyjskich polityków, że jeśli dzisiaj w kraju odbyły się uczciwe wybory to partia nacjonalistyczna zajęłaby pierwsze miejsce w parlamencie. Właśnie dlatego władze robią wszystko co możliwe, żeby nie dopuścić do stworzenia i wyłonienia takiej partii.

Rosyjscy nacjonaliści - monarchiści

Pyt: Czy pana zdaniem demograficzny obraz Europy, powiedzmy, w połowie XXI wieku może być już nie biały?

Odp: Europa już nie jest biała. W ogóle stawianie dzisiaj prognoz co do sytuacji za 50-70 lat jest zajęciem próżnym i bezpłodnym. Zmiany demograficzne w świecie zachodzą nieustannie. Jest to możliwe, że w najbliższych 25-30 latach nastąpi w pełni oczekiwany przełom wydłużenia trwania ludzkiego życia, wtedy sytuacja zyska nowy, bardzo ważny wymiar. A co się tyczy Europy to niestety teraz 80% przyrostu demograficznego ludności europejskiej opiera się na przyroście wśród imigrantów, w swojej większości nie identyfikujących się z Europejczykami. Jeśli ta tendencja się utrzyma to etniczny obraz Europy zmieni się prędzej niż myślimy.

Pyt: Rosyjskim nacjonalistom często mówi się, że w celu walki o władzę mogą oni zawierać jakiekolwiek sojusze, ale jeśli zdobędą władzę, to rozpoczną się konflikty i rozpocznie się wzajemne wycinanie, jak to już często miało miejsce w historii porewolucyjnej. Co pan sądzi na ten temat?

Odp: Pogorszenie stosunków między wczorajszymi sojusznikami po zdobyciu władzy jest cechą nie tylko nacjonalistów, ale praktycznie rzecz biorąc, wszystkich politycznych sił we wszystkich krajach i we wszystkich okresach historycznych. Ale z moich obserwacji jak już powiedziałem, wynika, że dzisiejsi nacjonaliści o wiele bardziej realistycznie i pragmatycznie widzą rzeczywistość i oni rozumieją do jakiego stopnia sytuacja w kraju jest skomplikowana, którą jeszcze długo trzeba rekonstruować i budować. Mają wspólne interesy i wspólne cele, mają zdolność zawierania umów pomiędzy sobą i zdolność przeprowadzania wspólnych działań nie patrząc nawet na osobiste niechęci. Jestem przekonany, że kiedy rosyjscy nacjonaliści zdobędą władzę, a to się wydarzy w przewidywalnej perspektywie, to zdołają we wszystkim się dogadać. Co się zaś tyczy konkurencji w kwestii stanowisk i tek ministerialnych to w polityce jest to normalne i nieuniknione.

Pyt: Na zakończenie kilka słów o osławionej sytuacji „rewolucyjnej” w Rosji. Czy uważa pan, że ona już zaistniała? Czy można diagnozować o niej z objawów dyskusji w mediach o sytuacji rewolucyjnej, z „dyskusji politycznych” prowadzonych w masach ludowych, itd.?

Odp: Uważam te objawy za probierz bardzo poważnego napięcia w społeczeństwie. Same w sobie dyskusje wyrażają nawet nie stan umysłów, one wyrażają stan psychiki obywateli.

Ludzie bardzo ostro wyczuwają, że atmosfera wokół nich jest bardzo ciężka i zła. To odczucie jest charakterystyczne dla wszystkich warstw społecznych i ono narasta. Miałem możliwość rozmowy o tym z różnymi ludźmi, włącznie z wysokiej rangi politykami.

I wszyscy w tej kwestii zgadzają się.

W wyższych kręgach politycznego establishmentu teraz rozważa się tylko jedną kwestię -„jak długo jeszcze możemy się utrzymać”. Nawet dziesięć lat spokojnego życia uważają oni za mało prawdopodobne.

Znaczenie tych dyskusji międzyludzkich jest odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji. Ale z drugiej strony ten „dyskurs” kształtuje samą sytuację. Jeśli ludzie zaczynają o tym myśleć i wyrażać swoje myśli głośno, jeśli „nastroje rewolucyjne” stają się powszechne i przekonanie o tym, że Rosja znajduje się w przeddzień przełomowych przemian także jest powszechne, to oznacza, że „proces się rozpoczął”.

Zmiany najpierw zachodzą w głowach, a dopiero potem w życiu społecznym. I jeśli w głowach rosyjskich obywateli już zaszły zmiany, to one nieuchronnie nastąpią i w rzeczywistości politycznej. W jakiej formie zajdą te zmiany to póki co jeszcze nie wiadomo. Ale zburzenie istniejącego ustroju politycznego i kryzys ogólnonarodowy są nieuniknione. Właściwie to już weszliśmy w ten kryzys, ale póki co jesteśmy w jego fazie początkowej.

Komentarzy 5 to “ETNICZNA MOBILIZACJA ROSJAN NABIERA TEMPA. DOKTOR NAUK HISTORYCZNYCH W. SOŁOWIEJ”

 1. Admin Says:

  Dla tych co jeszcze nie widzieli:

  Ocknij się Rosjaninie!

 2. thetomek4791 Says:

  Rosjanie,wywalcie tych globalistów,żydomasonerie.To ona zatruwa wam życie,mąci,niszczy gospodarke,rynek.Pieniądze,decyzje,prawo zamiast być po stronie Rosjan,to jest po stronie żydomasonów.To oni wszystko przekierowują na swoją strone.Jednym słowem pasożytują,są rakiem na zdrowym organiźmie

 3. wróg nienawiści i przemocy Says:

  Mam nadzieję,że Rosyjski umęczony Naród podniesie się z kolan upokorzenia i da siłę sprawczą do wiosny narodów ,a za jej przykładem podniesie się duch wolności .
  A pasożytniczy element globalistów znajdzie swoje miejsce w więzieniach z pustymi kieszeniami.
  Myślę ,że to już niebawem nastąpi bo coraz więcej ludzi zaczyna rozpoznawać kto tak naprawdę nieustanie doprowadza do niszczenia poszczególnej rodziny a tym samym państwa.
  Żydopmasoni już nie ukrywają ,że można traktować nas jak bydło i czując swoją siłę w między narodów ce -otwarcie zapowiadają ,że państwa narodowe o poczuciu własnej wielości trzeba zniszczyć.
  Ci rządzący psychopaci i porostu bandyci zrobili już wiele spustoszenia i na nic im się zdadzą
  wprowadzone nowe prawa i narzędzia przymusu bezpośredniego gdy narody zaczną bić w bęben prawdziwej wolności.
  Tego życzę mojemu Narodowi jak i pozostałym !

 4. dialogm Says:

  Narod Rosyjski tonie wrog. To sa bracia nasi slowianie.To te przybledy zydowskie ktore
  sa w naszym narodzie wtloczyly nam do glow ze rusek to morderca ciemniak i ham..
  Nieprawda to zyd jest pasozyt i my Polacy jestesmy tego winni ze sie rozpanoszyli na naszych slowianskich ziemiach..Pracujesz polaczku za psi hujj tak tak i co z tego masz
  Pytanie do wszystkich co my mamy z tego jak wszystko sprzedane z zywym inwentarzem..
  jestesmy parobkami za miske zupy w wlasnym domu…Gdzie nasz honor gdzie nasza duma
  narodowa…POMYSLMY CHOC TROCHE….POLACY OBUDZMY SIE PROSZE

 5. realista Says:

  A my od czego jestesmy..Polacy czas na czyn…Twoje dzieci nasze dzieci juz sa zadluzone.
  I juz maja licha przyszlosc .I co nic ci to niemowi..I nadal bedziesz wierzyl w te guslu zydowskie..Inadal bedziesz ogladal ta glupia telewizje.I tych psiarczykow zydowskich ktorzy sie smieja z ciebie..Obudz sie polaczku i przestan dumac o bogactwie..TO DIABELSKA SZTUCZKA ….JA JESTEM POLAKIEM I MAM OBOWIAZKI POLSKIE


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: