„Francuzi” przyznali: brak perspektyw dla działań militarnych w Libii


Za: geopolityka.org

Francuzi zaczynają bardziej chłodno patrzeć na zaangażowanie NATO w libijskim konflikcie. Słaba aktywność rebeliantów nawet przy obecnym wsparciu dla nich doprowadziła do impasu operacji wojskowej w maju, ale kraje zachodnie nie chciały tego oficjalnie przyznać.

Przywódcy państw europejskich, uczestniczący w ataku na Libię mieli nadzieję, na znalezienie klucza do „rozwiązania kwestii libijskiej”, przez wyeliminowanie libijskiego przywódcy, ale okazało się, że jest to niezwykle trudne. Wczoraj (10.07.2011) opublikowany został wywiad z generałem wojsk lądowych Francji Vincennesem Deportem dla magazynu „Journal du Dimanche”, który stwierdził, że bez operacji lądowej w Libii „nie dokona się żadnych postępów”. Nawet, jeśli odrzuci się założenia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1973 (wykluczającej operację lądową) to działania na ziemi będą niemożliwe z tego względu, że armie Francji i Wielkiej Brytanii nie posiadają do tego typu działań wyszkolonych oddziałów. Minister obrony Francji Gerard Longuet oświadczył wczoraj (10.07.2011), w rozmowie z agencją Reuters że dowódcy operacji wojskowej i przywódcy polityczni są skłonni rozpocząć poszukiwania politycznego rozwiązania obecnej sytuacji w Libii. Francuski minister obiecał wstrzymanie bombardowań pod warunkiem, że strony konfliktu zasiądą do stołu negocjacyjnego. „Powinni prowadzić negocjacje, jeśli pokażemy im że nie ma militarnego rozwiązania kryzysu” – stwierdził Longuet.

W rzeczywistości za pośrednictwem ministra obrony francuskie przywództwo przyznało daremność operacji wojskowej w Libii. Jednocześnie syn Muammara Kaddafiego Saif-al-Islam przyznał, że libijska administracja już prowadzi rozmowy z francuskimi przywódcami. Na tych spotkaniach prezydent Francji Sarkozy miał podobno przyznawać się otwarcie do tego, że Tymczasowa Rada Narodowa w Benghazi posiada marionetkowy status, ze względu na niemal całkowitą zależność od Francji. Teraz, gdy Francuzi uznali potrzebę negocjacji między rebeliantami a libijskim rządem, fakt istnienia takich rozmów jest całkiem prawdopodobny.

Chociaż brytyjscy przywódcy nie wydali oficjalnie takich oświadczeń, jak Francuzi, to jednak w brytyjskiej prasie ukazały się artykuły, mówiące wyraźnie o faktycznym fiasku kampanii w Libii. Daily Telegraph opublikował artykuł nt. operacji wojskowej w Libii, prowadzonej przez niektóre kraje europejskie pod nazwą „Kampania zbudowana się na piasku”. Artykuł zauważa, że zbliża się muzułmański święty miesiąc Ramadan, który doprowadzić może do całkowitego zawieszenia broni, a przeciąganie tej wojny nie jest w interesie Europy. Dziennikarze „Daily Telegraf” krytykują brytyjskich ministrów, pisząc o tym, że czas działa w tej chwili na ich niekorzyść.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło:

http://warsonline.info/liviya/frantsiya-priznala-besperspektivnost-voennoy-operatsii-v-livii.html?

Komentarze 2 to “„Francuzi” przyznali: brak perspektyw dla działań militarnych w Libii”

 1. sentintel Says:

  Bp Williamson skazany za „kłamstwo oświęcimskie”

  Opublikowano: 12.07.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

  NIEMCY. Sąd w Ratyzbonie rozpatrując apelację od wyroku sądu pierwszej instancji w sprawie przeciwko bp Richardowi Williamsowi orzekł, iż ma on zapłacić 6,5 tys. euro kary za tzw. „kłamstwo oświęcimskie”.

  71-letni duchowny został skazany za swoją sześciominutową wypowiedź dla szwedzkiej telewizji SVT z 2008 roku. Wyraził on wątpliwości odnośnie sposobu egzekucji więźniów w niemieckich obozach koncentracyjnych (chodziło o używanie przez nazistów komór gazowych). Wypowiedział się również w temacie liczby żydowskich ofiar wojny, których według biskupa było nie więcej niż 300 tysięcy.

  W zeszłym roku bp Williamson został skazany na 10 tys. euro grzywny. Adwokat duchownego lefebrysty domagał się jego uniewinnienia, argumentując, że wywiad z biskupem formalnie miał ukazać się tylko w Szwecji, a sam Williamson nie zgodził się na publikację wywiadu w Niemczech, gdzie wyrażanie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących holocaustu jest karalne.

  Bractwo Świętego Piusa X zakazało bp Williamsonowi zabierania głosu w jego własnym procesie. Sam biskup, korzystając z przysługującego mu prawa, nie stawiał się na większości toczonych przeciwko niemu rozpraw.

  Źródło: Autonom

  http://wolnemedia.net/prawo/biskup-williamson-skazany-za-klamstwo-oswiecimskie/

 2. Łapy precz od Libii!!! « Wolna Palestyna Says:

  […] „Francuzi” przyznali: brak perspektyw dla działań militarnych w Libii […]


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: