Łowcy nazistów wzywają do usunięcia Ministra Sprawiedliwości


http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/world-war-2/8518997/Nazi-hunters-call-on-Belgiums-justice-minister-to-be-sacked.html

Tłumaczenie: Centuria

Źródło: http://polskawalczaca.com/viewtopic.php?f=39&t=11618

Łowcy nazistów wzywają do usunięcia Ministra Sprawiedliwości Belgii

Żydowscy łowcy nazistów wzywają do usunięcia Ministra Sprawiedliwości Belgii po tym, jak opowiedział sie on za amnestia dla tysięcy belgijskich kolaboratorów z czasów II WŚ.

Bruno Waterfield, Bruksela 6:30PM BST 17 May 2011 Follow Bruno Waterfield on Twitter

Stefan De Clerk, flamandzki Demokrata Chrześcijański, podzielił Belgię I zaognił trwający od roku kryzys polityczny, poprzez poparcie amnestii dla 56,000 Belgów, którzy zostali skazani za kolaborowanie z nazistami w czasie wojny.
„Być może powinniśmy zapomnieć, bo jest to przeszłość. W jakimś punkcie musimy stać się dorosłymi i wykazać wolę do rozmowy o tym. ” – powiedzial w czasie weekendu.

Centrum Simona Wiesenthala wystosowało list do Premiera Belgii, Yves Leterme, oskarżając ministra o „zdradzenie historii, nie wyciaganie wniosków z jej lekcji oraz pogardę dla koncepcji sprawiedliwości.”

Około 25,000 belgijskich Żydów zostało wywiezionych do Auschwitz z baraków wojskowych w Mechelen, położonego na pólnoc od Brukseli, po tym, jak zostali wyłapani przez władze, które często entuzjastycznie współpracowały z nazistami mimo silnego oporu mieszkańców Belgii. Tylko 1207 przeżyło i w 2007 roku rząd Belgii przeprosił za ” niegodną demokracji kolaborację, która okazała sie tragiczna dla żydowskich mieszkańców”.

Shimon Samuels, dyrektor od stosunków międzynarodowych Cenrum Wiesenthala, nawołuje, aby „pan Clerck został natychmiast usunięty ze stanowiska oraz niedopuszczany na arenę polityczną.

„MIlczenie uznane bedzie za poparcie dla stanowiska De Clercka w sprawie ludobójstwa” – oświadczył.

The Flemish minister has insisted that his comments were misinterpreted but the row has further poisoned already tense relations between Dutch and French-speaking politicians.
Many people in Flanders believe that the purge that followed the liberation of Belgium mainly targeted Flemish collaborators while prosecutions were rarer in Wallonia.

Flamandzki minister naciska, że jego uwagi zostały błednie zinterpretowane, ale to zatruło jeszcze bardziej juz i tak delikatne stosunki między holdendersko – i francusko – języcznymi politykami. Wielu mieszkańców Flandrii uważa, ze czystki, które nastąpiły po wojnie, skupiały sie głównie na konfidentach flamandzkich, podczas, gdy oskarżano rzadziej mieszkańców Walonii.

Po wojnie dochodzeniem w sprawie kolaboracji objęto 400,000 Belgów , z czego 56,000 zostało skazanych i jedynie 242 straconych. Z tych ponad 50,000 tylko 2,500 nadal przebywało w więzieniach w latach 50-tych, natomiast resztę objęła amnestia.

Owa bardzo delikatna sprawa powróciła na czołówki, kiedy senat belgijski zaakceptował ustawę skrajnie prawicowej partii flamandzkiej Vlaams Belang, w wyniku której nadamo by amnestię wszystkim tym, którzy współpracowali z nazistami w czasie wojny.

Komentarze 2 to “Łowcy nazistów wzywają do usunięcia Ministra Sprawiedliwości”

  1. beny Says:

    byłem w Belgii Antwerpii żydowskie szczury chodzą po ulicach mają zapuszczone pejsy
    niedobrze mi sie robiło gdy patrzyłem na tą zaraze której jest tam pełno.Pasożyty i nieroby dostają wysokie zasiłki żyją lepiej niż my w polsce.Żydzi to naród pasożytniczy którego trzeba się pozbyć HITLER dobrze o tym wiedział!!!

  2. tojo Says:

    A może tak coś w zamian syjoniści niech dadzą ; mianowicie . WOLNOŚĆ PALESTYNIE !!!


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: