Pakiet ustaw atomowych już w sejmie


Unikając medialnego rozgłosu rząd Donalda Tuska przedstawił dziś w sejmie pakiet ustaw mających umożliwić budowę w Polsce elektrowni atomowej. Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektów nowelizacji Prawa atomowego oraz tzw. ustawy inwestycyjnej. Projekt nowelizacji ustawy Prawo atomowe przedstawiła posłom pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska. Projekt ustawy mającej stworzyć otoczenie inwestycyjne dla energetyki jądrowej zaprezentował natomiast wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

„Rozwój energetyki jądrowej jest procesem długotrwałym i wymagającym wsparcia ze strony państwa na każdym etapie” – mówiła Trojanowska. Projekt noweli prawa atomowego reguluje m.in. kwestie dozoru jądrowego, zezwoleń na działalność obiektów jądrowych oraz odpowiedzialności za ewentualne szkody. Gawlik z kolei mówił, że ustawa o „przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej” tworzy ramy prawne i umożliwi inwestorowi sprawne zrealizowanie projektu, eliminując pewne ryzyka jego wydłużenia. „Jej przyjęcie sprawi, że Polska zostanie uznana za kraj o stabilnych i przejrzystych regulacjach dotyczących inwestycji w energetykę jądrową, co zapewni wzrost zainteresowania potencjalnych inwestorów” – podkreślał wiceminister.

Posłowie zdecydowali o przekazaniu obu projektów do komisji nadzywczajnej. Jedynie przedstawiciele SLD w swych sejmowych wystąpieniach zwracali uwagę na potrzebę przeprowadzenia referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej, posłowie z pozostałych partii domagali się „przyspieszenia prac” nad prawem umożliwiającym budowę elektroni atomowej.

http://energetyka.wnp.pl/pakiet-atomowy-rzadu-trafi-do-komisji-nadzwyczajnej,136355_1_0_0.html

Za: http://czsz.bzzz.net/node/3495

Komentarzy 7 to “Pakiet ustaw atomowych już w sejmie”

 1. kikka Says:

  Tymczasem w Czechach…

  Awaria w elektrowni atomowej w Dukovanach

  Jak podaje IAR, z powodu nieszczelności rurociągów z wodą, chłodzącą rdzeń reaktora 4 w elektrowni atomowej Dukovany w Czechach konieczne będzie jego wyłączenie. Informację o wyłączeniu bloku z powodu nieszczelności rurociągu w systemie odpowietrzania podał rzecznik elektrowni Petr Spilka.

  Wadę znaleziono w miejscu, które znajduje się wewnątrz obudowy ochronnej reaktora w tzw. obwodzie pierwotnym systemu chłodzenia, zawierającym silnie radioaktywną wodę pod dużym ciśnieniem. Nieszczelność rurociągów ujawniły urządzenia pomiarowe. – Jest to drobne uszkodzenie, które nie stanowi żadnego zagrożenia – oświadczył rzecznik. Po zakończeniu procedur wyłączania czwartego bloku będzie można dokładnie określić czas trwania remontu rurociągu.

  Podobny przypadek wystąpił w elektrowni Dukovany przed 20 laty. Elektownia atomowa w Dukovanach wyposażona jest w cztery radzieckie reaktory typu VVER 449, zbudowane na początku lat osiemdziesiątych, o mocy od 465 do 500 MW

  czsz.bzzz.net

  Jak zwykle „żadnego zagrożenia” nie ma, a jakże 😀

 2. Czaplicki Krzysztof Says:

  Musimy bębnić w bębny o większą świadomość społeczeństwa,żeby ludzie wreszcie zaczęli domagać się swojego demokratycznego prawa do stanowieniu o losach swoich jak i także o wpływie na sytuację w kraju.Najpierw elektrownia jądrowa,a potem europejskie składowisko odpadów atomowych.Kto przy zdrowych zmysłach zgodziłby się na takie rozwiązania?Ja stanowczo sprzeciwiam się budowie na terenie Polski elektrowni atomowej.

 3. Wojwit Says:

  A poza tym Polska nie ma już uranu. Sowieci wszystko co było w Kowarach kazali nam wygrzebać jeszcze za Stalina… Ale pretekst dla utworzenia śmietniska odpadów nuklearnych dla dajmy na to Niemiec to już zupełnie co innego. Alles klar! Jawohl Frau Angela. Zum Befehl!

 4. valdi Says:

  Uważam że we wszystkich takich projektach naszego koszernego rządu jest drugie dno ponieważ odnosi się wrażenie że celowe jest wpompowywanie pieniędzy w bzdurne inwestycje które po pewnym czasie są chybione.Wszyscy powoli zaczynają odchodzić od atomówek mimo tego że jest to dość dobre żródło energii.

  • Admin Says:

   Jasne, nalezy inwestować w alternatywne, bezpieczne i odnawialne źródła energii. Elektrownie jądrowe to niebezpieczna oraz przestarzała opcja i także obawiam się, że kiedy wybudują w PL elektrownie atomową (a jest to proces długotrwały) to Europa już będzie w drodze do całkowitego odejście od takowych rozwiązań.

 5. Aaron Bucholtz Says:

  Kur… wystarczy spojrzeć za zachodnią granicę! Niemcy likwidują atomówki! Po co nam to świństwo? Ano potrzeba skoro rządzi nami naród wybrany. Złoża gazu oddane amerykańskim żydkom. Geotermia tylko u Rydzyka. Kopalnie zmniejszają wydobycie węgla bo przecież śląsk ma być oddany niemcom, którzy z kolei będą zastępować atomówki węglówkami a nad całym złodziejstwem trzyma pieczę potomek niemieckih żydów Donaldu Tusku, pseudopolski prezio Komorowski oraz zaplecze judeopolonii. To już koniec Polski!!!


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: