Pozew przeciwko kolejom za holocaust


W sądzie federalnym w Chicago złożono pozew przeciwko węgierskim kolejom państwowym MÁV za Holocaust.

Żyjący głównie w Izraelu i USA potomkowie ofiar Holocaustu, zaskarżyli węgierskie koleje państwowe MÁV i domagają się odszkodowania za ich udział w deportacji węgierskich Żydów do Auschwitz. Kwota o jaką zamierzają walczyć przed sądem z MÁV to 240 mln dol. za straty majątkowe i 1 mld dol. za szkody psychiczne. Pierwsza suma to dzisiejsza wartość zagrabionego majątku ofiar Holocaustu, druga jest karą „za haniebne i gorliwe uczestnictwo MÁV w ludobójstwie”.

Autorzy pozwu – 95 krewnych ofiar – przez 10 lat zbierali materiały dowodowe w archiwach europejskich i izraelskich na winę kolei. Twierdzą, że MÁV „wiedział dokładnie, co robi”, udostępniając prawie wszystkie swoje wagony do prowadzonych nieprzerwanie dniami i nocami wywózek ludzi, bez których wywiezienie kilkuset tysięcy Żydów byłoby niemożliwe.

Wnioskodawcy mają świadomość, że domaganie się odszkodowania może świadczyć o ich braku wrażliwości wobec zbrodni jaką był Holocaust ale jest to dla nich jedyna forma zadośćuczynienia, którą mogą uzyskać.

Źródło: http://www.faktychicago.com/index.php?news=2533

Napisane w Bez kategorii. Możliwość komentowania Pozew przeciwko kolejom za holocaust została wyłączona
%d blogerów lubi to: